+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: Ψάχνω φουσκωτό

  1. #11
    Junior Member Το avatar του χρήστη georgebak
    Εγγραφή
    27-12-2008
    Σκάφος:
    Winner 4,90
    Μηχανή:
    Yamaha 90
    Parking
    Μαραθώνας
    Μηνύματα
    31
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνω φουσκοτο

    To εχω σκεφτει το open αλλα το απεριψα με την εξης λογικη: οι χωροι μου χρειαζοντσι σε χρηση ταξιδιου, που αν εχω οπεν δε θα γινει ποτε. Εν ολιγοις θελω του χρονου το καλοκαιρι να κατέβω μεχρι τη Μυλο ας πουμε για αυτο φουσκωτο.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgebak : 21-09-15 στις 09:50

  2. #12
    Junior Member Το avatar του χρήστη νυχτεριδας
    Εγγραφή
    25-12-2008
    Μηνύματα
    115
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνω φουσκοτο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο efthymis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν παίρνεις ενα οπεν βαρκάκι σε αυτα τα μετρα για περισσοτερο χώρο;
    Επειδη ψαχνομαι και γω για κατι τετοιο, δωσε κανενα παραδειγμα. Μιλας για καινουργιο φουσκωτο αβερτο? σωστα καταλαβα? εχεις κατι υποψη σου? η μιλας για πολυεστερικο?


  3. #13
    Gold member Το avatar του χρήστη efthymis
    Εγγραφή
    24-07-2009
    Σκάφος:
    Marvel
    Μηχανή:
    Verado 400
    Parking
    naxos
    Μηνύματα
    1.860
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνω φουσκοτο

    Ο χώρος στο σκαφος ο υπνος και τα λεφτα δεν ειναι ποτε αρκετα...
    Πλευστικα οπως και να εχει το 5μετρο βαρκάκι θεωρω θα υπερτερεί του 5μετρου φουσκωτού λογω του μεγαλύτερου της Ισάλου αλλα και του αναπόφευκτου συμβιβασμού σε χαμηλες ταχύτητες και απαιτήσεις.
    Επιπλεον θεωρω πως ενα παλιότερο πλαστικό, σε αυτα τα μετρα παντα, θα εχει καλύτερες πιθανότητες να ειναι σε καλή κατασταση η εστω σε κατασταση που να συμμαζεύεται ευκολα. Τα μπαλόνια θεωρω όλοι συμφωνούμε παλιωνουν γρηγορότερα απο τον πολυεστερα.
    Συν τοις αλλοις, για Μήλο (που αν αναφέρεσαι στο κυκλαδονήσι γράφεται με η..) οπως και να εχει θα θελεις ιδανικές συνθήκες για να πας με κατι στα 5μετρα. Συνεπώς ειτε φουσκωτο ειτε πλαστικό η ασφαλεια ειναι αντίστοιχη.
    Δεν εχω συγκεκριμένες εκδοχές και παραδείγματα να σας αναφέρω αλλα επειδη ψάχνω για κατι τετοιο για τον πατέρα μου, για ψαρεματακια και λοιπες καβλαντες, θεωρω πως το φουσκωτο κατω απο 5 μετρα υστερεί σχεδον σε ολα απο ενα αντίστοιχου μήκους ταχύπλοο βαρκάκι.

    Υγ με αρεσει το Poseidon Ranieri ας πουμε 5 παρα κατι μετρα, ταχύπλοη γάστρα σουπερ άνετο και όμορφο. Σαφως Υπάρχουν πολλα παραδείγματα για ολα τα γούστα.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    Ή στραβός είναι ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε..

  4. #14
    Gold member Το avatar του χρήστη ΔΑΥΛΟΣ
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Μηνύματα
    4.343
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνω φουσκοτο

    Ευθυμη διαφωνω καθετως που λεει και η Παπαρηγα

    κατι που θα μου παρει και πολυ χρονο,και δεν ξερω αν θα σε πεισω κι'ολας


    δεν συγκρινεται το ΦΟΥΣΚΩΤΟ με το πλαστικο ,σε ασφαλεια και ποιοτητα πλευσης

    μην το συζητας .... η μερα με τη νυχτα,, Εφτανε ενα απογευμα με ενα σκαρτο

    4 αρι του Σαρωνικου με ενα τετοιο ''Ποσειδων '' νομιζω ηταν γυρω στα 5,50 μετρα.,και μου σκατεψε τα πα'ι'δια, ασε το νερο...με τον ''ντονο''.. , ...... δεν ξαναμπαινω που να με πληρωνεις


    σε αντιθεση με ενα αξιοπρεπες ... ΦΟΥΣΚΩΤΟ ,που μπορεις να πλευσεις παντου[ σχεδον]

    Ευθυμη ...ξανασκεψου το...,και εκει σε εσας τα νερα ειναι και αγρια

    φιλακια


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    Στρατηγος Δαρειος

  5. #15
    Junior Member Το avatar του χρήστη Neptune
    Εγγραφή
    12-07-2011
    Σκάφος:
    Sea Quest 760
    Μηχανή:
    DF 300
    Μηνύματα
    421
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνω φουσκοτο

    Για την πλευση συμφωνω με το Δαυλο 1000%.
    Πριν το Sea Quest ειχα Ποσειδων Ranieri 5.90, Drago 510 open και εχω μπει και στο περιφημο Olympic 580 και στο Ranieri 5.40 του πεθερου μου.
    Μεχρι τα 3 τα μεγαλα πολυεστερικα με λιγη προσπαθεια υποφερονται αν και το βρεξιμο ειναι αναποφευκτο ειδικα αν εχει αερακι.
    Απο κει και πανω καθε μπαμ το αισθανεσαι στα κοκκαλα, καθε φορα που επεφτα σε καιρο ημουν πιασμενος τις επομενες δυο μερες. Να πω την αληθεια, ημουν και μικροτερος τοτε, ποτε δε φοβηθηκα και εχω φαει και καλους καιρους (επιστροφη απο Μηλο προς Σιφνο το 2009 με 5-6 που βγηκα κιτρινος και φιλουσα το μωλαρακι στο Βαθυ) αλλα τωρα δε θα το ξανακανα με τιποτα.
    Η αιτια που ειπα οτι πουλαω το πλαστικο και παω για φουσκωτο ηταν η back to back δοκιμη του Ranieri με ενα Predator 5.50 του ξαδερφου μου σε 3αρι που το μεν δικο μου με 17-20 knots εδινε μαχη να ταξιδεψει (και κουβαδες νερο) ενω το φουσκωτακι αν και μικροτερο σε μηκος εκοβε και δεν καταλαβαινε τιποτα με 24 κομβους.
    Εχω κανει με το Sea Quest τη διαδρομη Αναβυσος-Σιφνος και πισω 5-6 φορες. Εκτος απο μια φορα που ειχε ενα 4-5 ψοφιο οι υπολοιπες ηταν με λαδια. Σε πληροφορω οτι σε διαφορα σημεια που η θαλασσα ειχε μια ανακατωσουρα επιασα τον εαυτο μου να σκεφτομαι αν ειχα το Ranieri τι θα εκανα...


  6. #16
    Junior Member Το avatar του χρήστη vertigo
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    topline 530
    Μηχανή:
    115 merc
    Μηνύματα
    972
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνω φουσκοτο

    Και να σκεφτεις οτι το ranieri ειναι μακραν το καλυτερο πλαστικο οπεν στα μετρα του:::


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    R

  7. #17
    Junior Member Το avatar του χρήστη apo1966
    Εγγραφή
    09-11-2014
    Σκάφος:
    Ribeye 740ST
    Μηχανή:
    Optimax 225
    Parking
    Ναξος
    Μηνύματα
    7
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνω φουσκοτο

    περασα 2 καλοκαιρια στη Ναξο με ενα Stagmar 500 (5τιας), με 50 Tohatsu TLDI (που δουλευε τελεια) και φετος το πουλησα και πηρα ενα Planatech 570 του 97...
    τι να πω... στην πρωτη βολτα (με 3ακι) επαθα πλακα...δεν υπαρχει συγκριση....σαν να ημουνα σε μαγικο χαλι...
    και οπως γραφτηκε, εκει που περυσι πηγαινα με 17-18 κμβους και χτυπιομουνα (μεχρι και το ενδιαμεσο καθισμα εσπασε..) με το Planatech πηγαινα απο 24 μεχρι 29κ. (τις περισσοτερες φορες) και δεν αισθανομουν ουτε φοβο ουτε αβολα...
    και το Stagmar ειναι νομιζω πολυ καλο σκαφος... απλα, δεν μπορει να συγκριθει...
    και ναι,,, στη Ναξο η λαδια δεν ειναι συνηθισμενη....


  8. #18
    Junior Member Το avatar του χρήστη georgebak
    Εγγραφή
    27-12-2008
    Σκάφος:
    Winner 4,90
    Μηχανή:
    Yamaha 90
    Parking
    Μαραθώνας
    Μηνύματα
    31
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνω φουσκοτο

    Χαιρομαι που οι περισσοτεροι επιβεβαιωνεται την επιλογη μου για φουσκοτο. Ειχα και παλιωτερα σκαφακι σε αυτα τα μετρα, σε ασχημη κατασταση αλλα απο πλευση δε με απασχολησε ποτε..Ακομα και σε ασχημο καιρο.

    Για τις φωτο που ανεβασα και για το θεμα της αξιοπιστιας καρμπυρατερατης johnson καμια αποψη??

    ΥΓ. Την Μηλο το κυκλαδονησι εννοουσα. Λογικα δε θα ειναι το μονο ορθογραφικο. Δυσλεκτικος γαρ να ζητησω εκ των προτερων συγνωμη για την ενωχληση στα ματια αλλα τα λαθη πανε συνεφο..


  9. #19
    Junior Member Το avatar του χρήστη miker
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Parking
    Ναξος
    Μηνύματα
    489
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνω φουσκοτο

    Ως συμβατικη εχει το μειον τις μεγαλυτερης καταναλωσης σε σχεση με τις συγχρονες ψεκασμου αλλα εχει απλοτητα στην επισκευη ειτε επιτοπου ειτε κατα την ετησια συντηρηση τις που μπορεις να την κανεις και μονος σου!

    selva 3,55 & yamaha 15D.

  10. #20
    Junior Member Το avatar του χρήστη apo1966
    Εγγραφή
    09-11-2014
    Σκάφος:
    Ribeye 740ST
    Μηχανή:
    Optimax 225
    Parking
    Ναξος
    Μηνύματα
    7
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνω φουσκοτο

    εχοντας την προσφατη εμπειρια απο Mariner 135 με τα 6 καρμπυρατερ μετα απο 2 χρονια με Tohatsu TLDI, τα σχολια μου ειναι
    - ο ηχος και η αποκριση της Mariner απιστευτα...
    - φοβοουνα οτι θα κανει πολυ θορυβο κτλ, αλλα.. τριχες. πολυ ευχαριστος ο ηχος, δεν ενοχλει καθολου (και η οικογενεια συμφωμει), και για μενα απιστευτα δυναμικος
    -το ιδιο και η λαδιλα. ελαχιστη, και μονο οταν ειναι κρυα ειναι η μηχανη
    - η καταναλωση/φροντιδα λαδιου αστεια και δεν ειναι ενοχληση
    -

    Αλλα.... ειναι τοσο πιο ευκολο να βαλεις μπροστα μια injection απο μια καρμπυρατερατη....μην μπουκωσει, , να βαλεις τσοκ, να ανεβασεις λιγο τις στροφες.... λογο ηλικιας , το πρωτο μου αυτοκινητο ηταν με καρμπυρατερ, αλλα απο το '90 και μετα ολοι εχουμε καλομαθει την ευκολια του injection...

    και στο τελος, πρεπει να αδειασεις τα καρμπυρατερ, να ριξεις καθαριστικα μεσα για τα ζιγκλερ κτλ..

    περυσι το καλοκαιρι η Tohatsu τα επαιξε... δεν ανεβαζε πανω απο 2500στρ.. στο νησι, δεν μπορουσαν να βοηθησουν, λεγαν να φερουν τον ειδικο απο Αθηνα κτλ... τελικα, κατεβαστηκε ολο το manual απο το Διαδικτυο, και μετα απο 2 ωρες και πολλες βρισιες βρηκα πως ενα μπουζι ειχε χαλασει... ειναι προφανες πως στην MAriner αυτη η διαγνωση απο ενα ερασιτεχνη σαν και μενα δεν ειναι δυνατο...η θα επαιρνε πολυ περισσοτερο χρονο.. και βεβαια τα μπουζι θα ηταν φτηνοτερα... 25ε για ενα μπουζι....... αν ειναι δυνατο...

    απο καταναλωση, το Planatech με 3-4 ατομα και μισογεματο ντεποζιτο, εβγαλε μεσο ορο 1.3λ/νμ... πρεπει να κανω παρα πολλες ωρες για να αποσβεσω μια injection...

    τι θελω να πω -η καθε μηχανη εχει τα πλην και τα συν... αν ηταν να παρω καινουργια, σιγουρα θα επαιρνα injection... αλλα αν εχεις την καρμπυρατερατη, ειναι καλα συντηρημενη και δεν κανεις πολλες ωρες, αξιζει να την κρατησεις και να μαθεις τα χουγια της.


+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας