+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 31

Θέμα: Ψάχνω φουσκωτό

  1. #21
    Gold member Το avatar του χρήστη efthymis
    Εγγραφή
    24-07-2009
    Σκάφος:
    Marvel
    Μηχανή:
    Verado 400
    Parking
    naxos
    Μηνύματα
    1.860
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνω φουσκοτο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΔΑΥΛΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευθυμη διαφωνω καθετως που λεει και η Παπαρηγα

    κατι που θα μου παρει και πολυ χρονο,και δεν ξερω αν θα σε πεισω κι'ολας


    δεν συγκρινεται το ΦΟΥΣΚΩΤΟ με το πλαστικο ,σε ασφαλεια και ποιοτητα πλευσης

    μην το συζητας .... η μερα με τη νυχτα,, Εφτανε ενα απογευμα με ενα σκαρτο

    4 αρι του Σαρωνικου με ενα τετοιο ''Ποσειδων '' νομιζω ηταν γυρω στα 5,50 μετρα.,και μου σκατεψε τα πα'ι'δια, ασε το νερο...με τον ''ντονο''.. , ...... δεν ξαναμπαινω που να με πληρωνεις


    σε αντιθεση με ενα αξιοπρεπες ... ΦΟΥΣΚΩΤΟ ,που μπορεις να πλευσεις παντου[ σχεδον]

    Ευθυμη ...ξανασκεψου το...,και εκει σε εσας τα νερα ειναι και αγρια

    φιλακια
    Ρε αγόρι συμφωνω στα πιο πολλα που λες αλλα ο αθρωπος ειπε μεχρι πέντε μετρα αν δεν κανω λαθος.
    Στα 4+ 5- λοιπον μη μου μιλάτε για φουσκωτά πλεύσεις και καιρούς γιατι ξύλο τρως απο τη μια ξύλο και απο την αλλη σε αυτα τα μετρα. Τωρα, φουσκωτά υπάρχουν (οπως και βάρκες) σαφως πολλα. Αλλο να πάρεις πλανατεκ η Ολύμπικ πενταμετρο και αλλο σελβα η αλλη ριχαδουρα
    Επισης στα πλαστικά υπάρχουν καλυτερα και χειρότερα βρακάκια στα ίδια μετρα. Δεν ανέφερα σαν μοναδικό παράδειγμα το Ρενιέρη που ουτε βολτα δεν το εχω κανει αλλα οχι οτι με το φουσκωτο σαρωνουμε στεγνοι τα εξαρια ενω με το πλαστικό βρεχομαστε και χτυπιόμαστε...(παντα εως 5 μετρα λεω)
    Λοιπον. Δεν ειμαι εντελώς απόλυτος αλλα, θεωρω πως στα πέντε μετρα και πανω ναι αξιζει το φουσκωτο καλυτερα σε σχεση με τα πλαστικά που κυκλοφορούν και πλέει καλυτερα σε γενικές γραμμές.
    Βαρκάκι κατω απο πέντε μετρα ομως που παει γρηγορα ειναι επικίνδυνο ειτε ειναι πλαστικό ειτε φουσκωτο. Με τετοιο πλεούμενο Δεν ειναι να βρεθείς σε καιρο ούτως ή αλλεως. Οποτε γιατι να μην προτιμήσεις τον παραπάνω χώρο αφου ξαναείπα και πριν, στην πλευση κανεις συμβιβασμό αναπόφευκτα.
    Απο κει και περα καθε Επιστημων με την επιστήμη του, εγω θεωρω χρήσιμο και το βαρκάκι για ψαρέματα και κοντινά, ασυμβίβαστο το μεγαλο φουσκωτο για οτιδηποτε αλλο.
    Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    Ή στραβός είναι ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε..

  2. #22
    Junior Member Το avatar του χρήστη Neptune
    Εγγραφή
    12-07-2011
    Σκάφος:
    Sea Quest 760
    Μηχανή:
    DF 300
    Μηνύματα
    421
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνω φουσκοτο

    Για καθε Selva 5μετρο υπαρχει σαν απαντηση και ενα Diverib στα ιδια μετρα ας πουμε με πολυ καλυτερη πλευση. Για καθε Ranieri 5μετρο δε μου ρχεται προχειρα καποιο σημαντικα καλοταξιδο πλαστικο


  3. #23
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνω φουσκοτο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο apo1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .................................................. ..

    Αλλα.... ειναι τοσο πιο ευκολο να βαλεις μπροστα μια injection απο μια καρμπυρατερατη....μην μπουκωσει, , να βαλεις τσοκ, να ανεβασεις λιγο τις στροφες.... λογο ηλικιας , το πρωτο μου αυτοκινητο ηταν με καρμπυρατερ, αλλα απο το '90 και μετα ολοι εχουμε καλομαθει την ευκολια του injection...

    και στο τελος, πρεπει να αδειασεις τα καρμπυρατερ, να ριξεις καθαριστικα μεσα για τα ζιγκλερ κτλ.. ...
    Είχα μια δίχρονη καρμπυρατεράτη yamaha , για 15 χρόνια. Ποτέ δεν μπούκωσε , έπαιρνε με την πρώτη , ποτέ δεν έριξα καθαριστικά στα ζιγκλέρ . Δεν ξέρω άν είναι θέμα μάρκας , που μάλλον είναι και αυτό , αλλά με σωστή συντήρηση , πιστεύω ότι δεν θα έχει κάποιος πρόβλημα με μια τέτοια μηχανή. Προσωπικά , πέρα από την ετήσια αλλαγή ιμπέλερ , ασχέτως χρήσης και ανα δύο έτη μπουζί , μετά από κάθε βόλτα , δούλευα την μηχανή με γλυκό νερό και κάποια στιγμή έβγαζα την παροχή ,αφήνοντάς την ,να αδειάσει την βενζίνη από τα καρμπυρατέρ.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  4. #24
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη georg
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    FOST 550 / Argo Hellas 450
    Μηχανή:
    E-TEC 115 / Merc 15 2T
    Parking
    Ασπρόπυργο /Π. Γερμενό
    Μηνύματα
    1.990
    Thanks
    0
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνω φουσκοτο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα μια δίχρονη καρμπυρατεράτη yamaha , για 15 χρόνια. Ποτέ δεν μπούκωσε , έπαιρνε με την πρώτη , ποτέ δεν έριξα καθαριστικά στα ζιγκλέρ . Δεν ξέρω άν είναι θέμα μάρκας , που μάλλον είναι και αυτό , αλλά με σωστή συντήρηση , πιστεύω ότι δεν θα έχει κάποιος πρόβλημα με μια τέτοια μηχανή. Προσωπικά , πέρα από την ετήσια αλλαγή ιμπέλερ , ασχέτως χρήσης και ανα δύο έτη μπουζί , μετά από κάθε βόλτα , δούλευα την μηχανή με γλυκό νερό και κάποια στιγμή έβγαζα την παροχή ,αφήνοντάς την ,να αδειάσει την βενζίνη από τα καρμπυρατέρ.
    Δεν είναι θέμα μάρκαςΑν στεγνώνεις τα καρμπυρατέρ μετά τη χρήση θα είναι πάντα "τσακμάκι"και ισχύει ανεξαρτήτως αν είναι "επώνυμο" ή για τα "κινεζάκια" που έχω σε γεννήτρια - αλυσσοπρίονα - χλοοκοπτικά

    Στο θέμα του φίλου μας και με δεδομένο ότι έχει κατα νού "ταξίδια" (κάτι ανέφερε για Μήλο προηγουμένως) πιστεύω ότι πρέπει να κοιτάξει φουσκωτό & μάλιστα "βαθύ"....

    Επίσης πολύ φιλικά σου λέω (μή νομίσεις ότι έχω κανένα κτήνος ένα 5,5 έχω) θεωρώ ότι το 5μετρο είναι προτιμότερο να το "σύρεις" στο νησί παρά να το ταξιδέψεις (κόστος μία η άλλη οι βενζίνες με το βαπόρι και λιγότερο άγχος "τι καιρό θα κάνει μήπως μου χαλάσει τις διακοπές)

    Τέλος ως προς τον ύπνο, αυτά τα μέτρα είναι οριακά για 2 άτομα (στριμωγμένα) και θα έλεγα "για μια ώρα ανάγκης" και μόνον

    Caedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius

  5. #25
    Gold member Το avatar του χρήστη next
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    3.494
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψάχνω φουσκωτό

    Μηπως μπερδευτηκε καπου ο φιλος μετα απο τοσες αποψεις ???

    m3mmΟ SR ib
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.


  6. #26
    Junior Member Το avatar του χρήστη georgebak
    Εγγραφή
    27-12-2008
    Σκάφος:
    Winner 4,90
    Μηχανή:
    Yamaha 90
    Parking
    Μαραθώνας
    Μηνύματα
    31
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνω φουσκοτο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georgebak Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειδα και αυτο σημερα.
    http://www.car.gr/classifieds/boats/view/6935832/
    Μου αρεσε αρκετα και σαν διαμορφωση, σαν γενικοτερη κατασταση και σαν τιμη που με βοηθητικη και διαφορα τενντες βυομετρο πλοτερ κτλ ειναι αρκετα φτηνοτερο απο τα αλλα.. Με προβληματιζει οτι φοραει Johnson -δεν ξερω αν ειναι δικαιολογημενη η ανησυχια- και αυτη η ρογμη που φαινεται στις φωτο ειναι στη πισω μερια στο πανω μερος του καθεπτη.Συνημμένο Αρχείο 11142Συνημμένο Αρχείο 11143Συνημμένο Αρχείο 11144Συνημμένο Αρχείο 11145

    Δε μπορω να πω οτι μπερδευτικα...
    Απλα θα ηθελα μια γνωμη για τη βαρκα που παραθετω και εδω..
    το σκεφτομαι σοβαρα..δειχνει σε καλη κατασταση -την ειδα απο κοντα- εχει και διαφορα εξτρα..για τη ρογμη μιλησα με τη victor και μου ειπαν οτι δεν ειναι κατι ιδιαιτερο...

    Πειτε καμια σκεψη..


  7. #27
    Junior Member Το avatar του χρήστη fotidis
    Εγγραφή
    18-04-2015
    Σκάφος:
    OCEANIC MILLENIUM 690
    Μηχανή:
    YAMAHA HPDI 200
    Parking
    ΕΡΕΤΡΙΑ
    Μηνύματα
    43
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψάχνω φουσκωτό

    Μ'αρεσει που ειναι victor, βαρια και καλα σκαφη.
    Δεν μου αρεσει η ηλικια του.
    Δεν με ξετρελαινει η johnson.
    4.70 ειναι κουτσικο.
    Για ολα αυτα μηπως η τιμη του θελει λιγο.....πως να το πω, λιγο φτιαξιμο βρε αδερφε....


  8. #28
    Junior Member Το avatar του χρήστη georgebak
    Εγγραφή
    27-12-2008
    Σκάφος:
    Winner 4,90
    Μηχανή:
    Yamaha 90
    Parking
    Μαραθώνας
    Μηνύματα
    31
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψάχνω φουσκωτό

    εκανε κατι καλυτερο αλλα οχι φοβερο..στα 5400 το αφηνει. Βλεπω και ως αρκετα θετικο την προικα που εχει η βαρκα: τεντες, βοηθητικη, πλοτερ.


  9. #29
    Junior Member Το avatar του χρήστη sofoklis
    Εγγραφή
    14-09-2014
    Σκάφος:
    A. HELLAS 4.30
    Μηχανή:
    Mariner 55
    Μηνύματα
    3
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψάχνω φουσκωτό

    Φίλε μου κατανοώ απόλυτα τα ερωτήματά σου και το άγχος σου, στο να κάνεις την καλύτερη επιλογή (για αυτά που θες να κάνεις) και να αγοράσεις ένα μικρό μεταχειρισμένο φουσκωτό. Πάνω-κάτω στην ίδια αναζήτηση είμαι και εγώ. Φοβάμαι όμως ότι η επιθυμία σου για απόκτηση ενός φουσκωτού σε οδηγεί σε "εκπτώσεις" όσο αφορά το μήκος.

    Για αυτό θα σου μεταφέρω την δικιά μου εμπειρία με το φουσκωτάκι που έχω στην κατοχή μου για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ.

    Από πιτσιρικάς γούσταρα τρελά την θάλασσα και πάντα έλεγα κάποια στιγμή θα πάρω φουσκωτό. Λίγο οι δουλειές, λίγο η έλλειψη ελεύθερου χρόνου,λίγο άλλες προτεραιότητες, λίγο τα οικονομικά, με έκαναν πάντα να αναβάλω την αγορά του. Κάποια στιγμή συζητώντας με έναν γνωστό μου την επιθυμία μου για φουσκωτό, μου χάρισε ένα φουσκωτό Ahellas 4,30 το οποίο ήταν χωρίς μηχανή και παρατημένο για 10 χρόνια σε ένα οικόπεδο !!! Καταλαβαίνεις ότι έπεσα με τα μούτρα έναν ολόκληρο χειμώνα για να το φέρω σε τάξη. Πολύ διάβασμα, πολύ προσωπική εργασία και κόπος κατάφερα το καλοκαίρι του 2008 να το ρίξω στο νερό και να ξεκινήσω της πρώτες βόλτες. Αισθανόμουνα Βασιλιάς !!! 1ον) γιατί το όνειρο έγινε πραγματικότητα και 2ον) κάτι που εγώ "ανάστησα" ήταν και πάλι λειτουργικό.
    Περνώντας όμως τα χρόνια και κυρίως οι εμπειρίες με τη θάλασσα με έκαναν κάθε χρόνο να ξεθαρρεύω και να κάνω όλο και περισσότερα μίλια και αποστάσεις. Δεδομένου ότι κάθε Αύγουστο βρίσκομαι στην Σίφνο καταλαβαίνεις ότι όλα τα γύρο νησιά τα έχω επισκεφτεί ουκ ολίγες φορές. Φέτος λοιπών πήρα τη μεγάλη απόφαση, το δίνω και πάω σε μεγαλύτερο, όχι γιατί με έχει απογοητεύσει η πλεύση του ή η αίσθηση σιγουριάς που σου δίνει μέσο-πέλαγα ένα βαρκάκι 4,30 αλλά περισσότερο το "σπάσιμο" ότι ντε και καλά θα πάμε εκδρομούλα μάξιμουμ 4 άτομα ή ακόμα και μόνο με την γυναίκα μου να πάω κάπου, πρέπει το βράδυ να έχω γυρίσει στη βάση μου γιατί δεν μπορεί να μας κοιμίσει μέσα. Που θέλω να καταλήξω, αν αναλογιστείς ότι το 2008 τον κόπο και τα χρήματα που έδωσα για να το αποκτήσω θα μπορούσα με λίγα χρήματα παραπάνω να είχα πάρει από την αρχή ένα παλιό 6 μετρό και να αναπαλαίωνα αυτό και να μην έμπαινα τώρα σε νέα αναζήτηση.

    Βέβαια και το 6 μετρό να είχα πάρει τότε, μπορεί τώρα να έκανα την ίδια συζήτηση για 7,5+, γιατί ως γνωστών πάντα κοιτάμε το λίγο καλύτερο από αυτό που έχουμε είτε αυτό είναι σκάφος ή αυτοκίνητο ή μηχανή ή σπίτι κλπ κλπ.

    Δεδομένου λοιπόν, ότι όπως είπες το θες για να κατεβαίνεις Μύλο και να κινείσαι στα γύρο νησιά η ταπεινή μου άποψη είναι να πας σε λίγο μεγαλύτερο, κοντά στα +- 6 μέτρα. Όσο αφορά την φορολογία που λες, επειδή το έχω ψάξει, ένα φουσκωτό 6,20 10ετίας για παράδειγμα, έχει φόρο περίπου 140€ για ένα τρίμηνο το χρόνο, τον υπόλοιπο καιρό αφού δεν το χρησιμοποιώ ούτως η άλλος, καταθέτω την άδεια εκτέλεσης πλόων και το τεκμήριο μετράει μόνο για αυτό το τρίμηνο και όχι για όλο το χρόνο.

    Πιστεύω με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς εύκολα να βρεις και μεγαλύτερο για να κάνεις άνετα την δουλεία σου και μην το μετανιώσεις μετά από 1-2 χρόνια και απλά θα καταθέτεις την άδεια πλόων το χειμώνα που δεν θα το χρησιμοποιείς.

    Αυτά από εμένα φίλε μου, ελπίζω να μην σε κούρασα και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofoklis : 25-09-15 στις 06:56

  10. #30
    Junior Member Το avatar του χρήστη fotidis
    Εγγραφή
    18-04-2015
    Σκάφος:
    OCEANIC MILLENIUM 690
    Μηχανή:
    YAMAHA HPDI 200
    Parking
    ΕΡΕΤΡΙΑ
    Μηνύματα
    43
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ψάχνω φουσκωτό

    Συγγνωμη αλλα πρεπει να το πω.
    Συμφωνω και επαυξανω με τον προλαλησαντα 120%


+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας