+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Εκ περιτροπής χρήση δεύτερου κινητήρα

  1. #1
    Junior Member Το avatar του χρήστη Athonas
    Εγγραφή
    16-06-2016
    Μηνύματα
    4
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Εκ περιτροπής χρήση δεύτερου κινητήρα

    Έχω στην κατοχή μου μικρό φουσκωτό (4,5μ) με εξωλέμβια 70hp και εξετάζω την περίπτωση απόκτησης δεύτερης μηχανής διαφορετικού κατασκευαστή αλλά ισοδύναμης ισχύος.

    Γνωρίζει κάποιος αν με την ίδια άδεια πλόων επιτρέπεται προσωρινά ή και μόνιμα η αντικατάσταση του κινητήρα με άλλον ισοδύναμης ισχύος; Σε κάθε περίπτωση τι προβλέπεται και ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για την εκ περιτροπής χρήση δύο εξωλέμβιων στο ίδιο σκάφος;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρω.


  2. #2
    Junior Member Το avatar του χρήστη PapaG
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Μηνύματα
    182
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Εκ περιτροπής χρήση δεύτερου κινητήρα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο athonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω στην κατοχή μου μικρό φουσκωτό (4,5μ) με εξωλέμβια 70hp και εξετάζω την περίπτωση απόκτησης δεύτερης μηχανής διαφορετικού κατασκευαστή αλλά ισοδύναμης ισχύος.

    γνωρίζει κάποιος αν με την ίδια άδεια πλόων επιτρέπεται προσωρινά ή και μόνιμα η αντικατάσταση του κινητήρα με άλλον ισοδύναμης ισχύος; σε κάθε περίπτωση τι προβλέπεται και ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για την εκ περιτροπής χρήση δύο εξωλέμβιων στο ίδιο σκάφος;

    ευχαριστώ εκ των προτέρω.
    kαλησπέρα.

    δεν νομίζω να γίνεται μιας και στην αδεια των πλόων μας, δηλώνεται και η μηχανή και το s.n των μηχανών, ιπποδύναμης κτλ. σε ενδεχόμενο λεπτομερή έλεγχο, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια 'δικαιολογία' που να ευσταθεί.


  3. #3
    Junior Member Το avatar του χρήστη Athonas
    Εγγραφή
    16-06-2016
    Μηνύματα
    4
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Εκ περιτροπής χρήση δεύτερου κινητήρα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PapaG Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομίζω να γίνεται μιας και στην αδεια των πλόων μας, δηλώνεται και η μηχανή και το s.n των μηχανών, ιπποδύναμης κτλ. σε ενδεχόμενο λεπτομερή έλεγχο, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια 'δικαιολογία' που να ευσταθεί.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Αν κατάλαβα καλά, έχεις την άποψη ότι δεν προβλέπεται στην άδεια πλόων η δήλωση στοιχείων 2ης μηχανής και κατά συνέπεια, αν χρειαστεί να αλλάξεις κινητήρα πρέπει να αλλάξεις και άδεια πλόων, ασφαλιστήριο, κλπ.
    Στην περίπτωση αυτή τί γίνεται με τα σκάφη που φέρουν πάνω από μία μηχανή; Ασφαλώς και δηλώνονται όλες. Αν όμως για κάποιο λόγο χρειαστεί να αφαιρεθεί μία, ή να αντικατασταθεί με άλλη ισοδύναμης ισχύος, θεωρείς ότι παύει να ισχύει η άδεια πλόων και η ασφαλιστική κάλυψη;
    Αν και έχω υποβάλλει το ίδιο ερώτημα με φόρμα επικοινωνίας στην ιστοσελίδα του Λιμενικού Σώματος και ελπίζω σε κάποια ανταπόκριση, θα ήταν πολύ χρήσιμο αν μπορούσαμε να έχουμε και εδώ κάποια υπεύθυνη απάντηση για τυχόν ενδιαφερομένους.
    Ευχαριστώ


  4. #4
    Ιδρυτικο μελος Το avatar του χρήστη FOYSKA
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    SHEARWATER
    Μηχανή:
    ΜΑΥΡΗ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΤΙΜΙΑ
    Parking
    ΛΑΥΡΙΟ
    Μηνύματα
    8.050
    Thanks
    5
    Thanked 10 Times in 9 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Εκ περιτροπής χρήση δεύτερου κινητήρα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Athonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Στην περίπτωση αυτή τί γίνεται με τα σκάφη που φέρουν πάνω από μία μηχανή; Ασφαλώς και δηλώνονται όλες. Αν όμως για κάποιο λόγο χρειαστεί να αφαιρεθεί μία, ή να αντικατασταθεί με άλλη ισοδύναμης ισχύος, θεωρείς ότι παύει να ισχύει η άδεια πλόων ........
    Ευχαριστώ
    Αλλαζετε η αδεια πλοων και συμπληρωνεται με την νεα μηχανη


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    L' "etat" c'est moi

  5. #5
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Εκ περιτροπής χρήση δεύτερου κινητήρα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FOYSKA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλαζετε η αδεια πλοων και συμπληρωνεται με την νεα μηχανη

    ( Κι εγω ετσι πιστευω, με την λογικη).

    Εκ περιτροπης να εχεις κινητηρα, το βλεπω μαλλον αδυνατο.
    Η θα κανεις την ανωτερω διαδικασια καθε φορα...


  6. #6
    Junior Member Το avatar του χρήστη Athonas
    Εγγραφή
    16-06-2016
    Μηνύματα
    4
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Εκ περιτροπής χρήση δεύτερου κινητήρα

    @FOYSKA,@mario
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    Επιτρέψτε μου όμως να επιμείνω. Όλοι μας έχουμε δει σκάφη με μέχρι και πέντε εξωλέμβιες. Σκεφθείτε αν κάθε φορά που χρειάζεται να αντικατασταθεί ένας κινητήρας, βεβαίως με ισοδύναμο τεχνικά, θα έπρεπε να ακολουθείται η διαδικασία που υποδεικνύετε. Πιστεύω ότι υπάρχει η δυνατότητα αντιμετώπισης μιας τέτοιας κατάστασης με λιγώτερο δραστικούς γραφειοκρατικά τρόπους...
    Κάποιος που να γνωρίζει διαφορετικά;


  7. #7
    Junior Member Το avatar του χρήστη PapaG
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Μηνύματα
    182
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Εκ περιτροπής χρήση δεύτερου κινητήρα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Athonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    @FOYSKA,@mario
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    Επιτρέψτε μου όμως να επιμείνω. Όλοι μας έχουμε δει σκάφη με μέχρι και πέντε εξωλέμβιες. Σκεφθείτε αν κάθε φορά που χρειάζεται να αντικατασταθεί ένας κινητήρας, βεβαίως με ισοδύναμο τεχνικά, θα έπρεπε να ακολουθείται η διαδικασία που υποδεικνύετε. Πιστεύω ότι υπάρχει η δυνατότητα αντιμετώπισης μιας τέτοιας κατάστασης με λιγώτερο δραστικούς γραφειοκρατικά τρόπους...
    Κάποιος που να γνωρίζει διαφορετικά;
    Στην παραπάνω περίπτωση που αναφέρεις, πρέπει να έχεις στην άδεια δηλωμένο στο λιμεναρχείο, αγορασμένο-πληρωμένο και νόμιμα μεταβιβασμένο στην εφορία και τον 6ο, 7ο, 8ο κινητήρα κοκ, και ταυτόχρονα να μην υπερβαίνεις των μέγιστο αριθμό κινητήρων/μέγιστου βάρους στον καθρέπτη τους σκάφους, για να είναι αξιόπλοο.

    Προσωπικά και με όλο τον σεβασμό, δεν έχω καταλάβει το λόγο που θες να το κάνεις αυτό.


  8. #8
    Junior Member Το avatar του χρήστη Kostas McGarden
    Εγγραφή
    21-03-2011
    Σκάφος:
    Evripus 4.80
    Μηχανή:
    Mercury 115
    Parking
    Λαγωνησι
    Μηνύματα
    210
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Εκ περιτροπής χρήση δεύτερου κινητήρα

    Δλδ πόσες φορές μπορεί να αλλάξει κάποιος εναν κινητήρα στο σκαφος του; πρακτικά εννοώ.


  9. #9
    Ιδρυτικο μελος Το avatar του χρήστη FOYSKA
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    SHEARWATER
    Μηχανή:
    ΜΑΥΡΗ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΤΙΜΙΑ
    Parking
    ΛΑΥΡΙΟ
    Μηνύματα
    8.050
    Thanks
    5
    Thanked 10 Times in 9 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Εκ περιτροπής χρήση δεύτερου κινητήρα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Athonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    @FOYSKA,@mario
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    Επιτρέψτε μου όμως να επιμείνω. Όλοι μας έχουμε δει σκάφη με μέχρι και πέντε εξωλέμβιες. Σκεφθείτε αν κάθε φορά που χρειάζεται να αντικατασταθεί ένας κινητήρας, βεβαίως με ισοδύναμο τεχνικά, θα έπρεπε να ακολουθείται η διαδικασία που υποδεικνύετε. Πιστεύω ότι υπάρχει η δυνατότητα αντιμετώπισης μιας τέτοιας κατάστασης με λιγώτερο δραστικούς γραφειοκρατικά τρόπους...
    Κάποιος που να γνωρίζει διαφορετικά;
    Καμμια ιδιαιτερα γραφειοκρατικη διαδικασια , και βεβαια καμμια σχεση με το αυτοκινητο ...
    Παιρνεις τα χαρτια του νεου ( ισοδυναμου ) κινητηρα , και πας στο λιμεναρχειο και σου διορθωνουν την αδεια .... Μακαρι η γραφειοκρατια να ηταν σε ολα ετσι


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    L' "etat" c'est moi

  10. #10
    Junior Member Το avatar του χρήστη Athonas
    Εγγραφή
    16-06-2016
    Μηνύματα
    4
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Εκ περιτροπής χρήση δεύτερου κινητήρα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas McGarden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ πόσες φορές μπορεί να αλλάξει κάποιος εναν κινητήρα στο σκαφος του; πρακτικά εννοώ.
    Όπως προανέφερα, έχω την ευκαιρία να αποκτήσω με ευνοϊκούς όρους κινητήρα ισοδύναμων προδιαγραφών, ο οποίος θα αποτελεί εφεδρεία για περίπτωση αστοχίας η επισκευής. Αν και η μηχανή δεν είναι αρκετά μικρή για εύκολη αντικατάσταση, δεν είναι και ακατόρθωτη και σίγουρα μπορεί να αντικατασταθεί ευκολότερα απ' ότι σε αυτοκίνητο. Έχοντας έτσι στη διάθεση μου 2 κινητήρες, βεβαίως δηλωμένους και καθ' όλα νόμιμους, ελπίζω ότι θα είμαι σε θέση να μειώσω στο ελάχιστο το χρόνο ακινησίας εάν και όταν χρειαστεί και να μην χρειάζεται να αλλάξω το ασφαλιστήριο.
    Απλά λοιπόν, ήθελα να μάθω αν υπάρχει η δυνατότητα δήλωσης και δεύτερου αξιόπλοου κινητήρα ο οποίος θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε κάποια περίσταση με την ίδια άδεια πλόων και ίδιο ασφαλιστήριο.
    Θεώρησα δε ότι κάτι τέτοιο θα ήταν ευρύτερου ενδιαφέροντος μιας και μικρότερης ιπποδύναμης μηχανές θα ήταν και ευκολότερο να χρησιμοποιηθούν εκ περιτροπής.
    Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις όλων σας.


+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας