+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Τα 7αράκια και τα 8αράκια ( Για κύμα Μιλάμε ? )

  1. #1
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη ThemisK
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Μηνύματα
    135
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Τα 7αράκια και τα 8αράκια ( Για κύμα Μιλάμε ? )

    Ένα άρθρο που περιγράφει την πραγματικότητα.
    Ένα άρθρο που όλοι θα πρέπει να το διαβάσουμε και να το έχουμε στο πίσω μέρος
    του μυαλού μας όταν γράφουμε, μιλάμε, περιγράφουμε, αγοράζουμε, πουλάμε κλπ.

    http://www.e-ribbing.com/index.php?o...id=107&lang=el

    Πόσοι αλήθεια θα βουτούσαν στη Θάλασσα από τον δεύτερο όροφο ενός σπιτιού.....
    και άν πέσεις πως ανεβαίνεις ?

    Καλές γιορτές !!!


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    ..
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    ..
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  2. #2
    Gold member Το avatar του χρήστη ΔΑΥΛΟΣ
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Μηνύματα
    4.343
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Τα 7αράκια και τα 8αράκια ( Για κύμα Μιλάμε ? )

    ναι σε ΟΛΑ


    εχουμε φαει πο@@σες,..ουκ ολιγες...

    σωστος ο Θωμας


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    Στρατηγος Δαρειος

  3. #3
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Τα 7αράκια και τα 8αράκια ( Για κύμα Μιλάμε ? )

    Πολύ σωστά όσα γράφει ο αρθρογράφος!!
    Μπράβο Θέμη για το post αυτό!!


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  4. #4
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη pakar
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Utecoupi
    Μηνύματα
    7.095
    Thanks
    18
    Thanked 5 Times in 4 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Τα 7αράκια και τα 8αράκια ( Για κύμα Μιλάμε ? )






    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  5. #5
    Junior Member Το avatar του χρήστη don75
    Εγγραφή
    19-07-2017
    Μηνύματα
    14
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Τα 7αράκια και τα 8αράκια ( Για κύμα Μιλάμε ? )

    Σωστος και σοβαρος ο παικτης...στα 7αρια και 8αρια δεν υπαρχει πλευση..χρειαζεσαι βοηθεια απο ιησου-βουδα και στην αναγκη αλλαχου ακ μπαρ


  6. #6
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: Τα 7αράκια και τα 8αράκια ( Για κύμα Μιλάμε ? )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο don75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστος και σοβαρος ο παικτης...στα 7αρια και 8αρια δεν υπαρχει πλευση..χρειαζεσαι βοηθεια απο ιησου-βουδα και στην αναγκη αλλαχου ακ μπαρ
    Μπράβο στον Θωμά.
    Ποιός ξέρει τί τον έκανε και ξεχείλισε...μια που πάει μια δεκαετία που ακούγονται αυτές οι μπούρδες τύπου "έχω με το (τάδε σκάφος) 800 πλεύσιμες ώρες, το 70% σε συνθήκες απαγορευτικού, πίστεψέ με, ξέρω τί θα πει θάλασσα" και άλλες τέτοιες Πeeπες ζωγραφιστές...

    Από το μάλλον αγανακτισμένο εξαιρετικό άρθρο, κρατάω κάτι ΤΡΟΜΕΡΑ προσγειωμένο, για όσους σέβονται ΟΝΤΩΣ:
    "...γιατί υπάρχουν και 5άρια που δεν ταξιδεύονται..."

    out of line. THE new luxury
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  7. #7
    Gold member Το avatar του χρήστη miki
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Μηνύματα
    1.911
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Τα 7αράκια και τα 8αράκια ( Για κύμα Μιλάμε ? )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο keyzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο στον Θωμά.
    Ποιός ξέρει τί τον έκανε και ξεχείλισε...μια που πάει μια δεκαετία που ακούγονται αυτές οι μπούρδες τύπου "έχω με το (τάδε σκάφος) 800 πλεύσιμες ώρες, το 70% σε συνθήκες απαγορευτικού, πίστεψέ με, ξέρω τί θα πει θάλασσα" και άλλες τέτοιες Πeeπες ζωγραφιστές...

    Από το μάλλον αγανακτισμένο εξαιρετικό άρθρο, κρατάω κάτι ΤΡΟΜΕΡΑ προσγειωμένο, για όσους σέβονται ΟΝΤΩΣ:
    "...γιατί υπάρχουν και 5άρια που δεν ταξιδεύονται..."
    Oooo gies


  8. #8
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Τα 7αράκια και τα 8αράκια ( Για κύμα Μιλάμε ? )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο keyzer Εμφάνιση μηνυμάτων

    Από το μάλλον αγανακτισμένο εξαιρετικό άρθρο, κρατάω κάτι ΤΡΟΜΕΡΑ προσγειωμένο, για όσους σέβονται ΟΝΤΩΣ:
    "...γιατί υπάρχουν και 5άρια που δεν ταξιδεύονται..."
    Συμφωνω, (μπορει να ειμαι και off-topic), αλλα ποτε δεν θα μπορεσω να κοκορευτω δημοσια -ουτε και απο μεσα μου- για 'μποφορια και μαχες' με τα κυματα, γιατι,
    σκεπτομαι οτι υπαρχουν πολλοι επαγγελματιες που αυτες οι συνθηκες ειναι η ζωη τους, και η καθημερινοτητα τους.
    Ανθρωποι που ταξιδευουν με καλα η σαραβαλα σκαφη, τεραστια η μικρες σκουνες, τρεχαντηρια η βαρκες.
    Καποτε, δεν θα ξεχασω, που εζησα κι εγω κατι παρομοιο, και απο τοτε εκτιμησα πολλα στην ασφαλη ζωη μου, οταν πηδαλιουχος για αρκετους μηνες σε αντιτορπιλικο,-το εχω ξαναγραψει αυτο- επρεπε με δυναμη ανεμων σχεδον 10+ μποφωρ, (περισσοτερο ηταν ελεγαν οι αξιωματικοι, αλλα εγω λεω 10+), και που τιποτα δεν ταξιδευε λογω απαγορευτικου, να διασχισουμε το Αιγαιο για ασθενη εγκυο, που επρεπε απο ακριτικο νησι να φερουμε σε μεγαλο νοσοκομειο της Αθηνας επειγοντως.
    Το μεγαλο πολεμικο των 110 μετρων, καρφωνε τη θαλασσα και πραγματικα γινοταν ...υποβρυχιο, και εβγαινε απο την αλλη, τριζοντας και βογγοντας.
    Καθηκον και υποχρεωση να γινει η αποστολη, κι ας διακινδυνεψουν τοσοι ανθρωποι και ενα πανακριβο σκαφος.
    Το οτι δεν πρεπει να αισθανονται οι κατοικοι ανασφαλεια στα απομακρυσμενα νησια, εκανε την αποστολη υποχρεωτικη, με καθε κινδυνο.
    Εκει δεν ειχε μετρημα του κυματος. Ηταν και ειναι μια δουλεια, που συμβαινει συχνα, και παντα θα συμβαινει εκει εξω.
    Φοβασαι, κανεις τον σταυρο σου, και παρακαλας την θαλασσα να ημερεψει.
    Μετα, ποτε, μα ποτε, δεν κομπαζεις οτι την κερδισες, γιατι ξερεις, οτι αυτη ακουει ...


  9. #9
    Junior Member Το avatar του χρήστη KLEOMENIS01
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    evripus 600
    Μηχανή:
    mercury 200
    Μηνύματα
    93
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Τα 7αράκια και τα 8αράκια ( Για κύμα Μιλάμε ? )

    Δυνατο και αληθινο


  10. #10
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Τα 7αράκια και τα 8αράκια ( Για κύμα Μιλάμε ? )

    Σαν νησιώτης έχω ταξιδέψει κάμποσες φορές με τον καιρό στο όριο του απαγορευτικού. Είναι κάτι που δεν μπορείς να το αποφύγεις . Με πλοίο της γραμμής φυσικά , μην πάει αλλού ο νούς σας
    Από το ασφαλές περιβάλον του σαλονιού σε ένα ποστάλι , χάνεις κάπως την αίσθηση του μεγέθους του κύματος , αλλά δεν μπορείς να μην αισθάνεσαι δέος μπροστά στον θυμό της θάλασσας. Ακόμα και την νύχτα , αισθάνεσαι το αγκομαχητό του πλοίου , το βογκητό της λαμαρίνας που αντιστέκεται στην μανία του κύματος,τον δισταγμό στο βήμα του πλοίου όταν συναντά το κύμα "βουνό".
    7αράκια και 8αράκια, piece of cake baby ....
    Ταξίδεψα και με τον μεγάλο ΚΕΝΤΕΡΗ μια φορά. Δεν μπορούσα να το αποφύγω ,είχα κι αυτοκίνητο μαζί. Ο καιρός γεμάτος ,αλλά κάτω από 8 bf. Στα 8 δεν έπαιρνε απόπλου. Το μήκους 140 μέτρων ταχύπλοο σιδέρωνε το κύμα , με ταχύτητα κοντά στα 35 knots , είχε max 40 , με κάποια ανεπαίσθητα σκασίματα. Το κύμα όμως ,λούζοντάς το ,έφθανε ζωντανό μέχρι τα παράθυρα του σαλονιού , στο τελευταίο ντεκ του πλοίου. 6αρο7ράκι baby , στην γέφυρα ο καπετάνιος έστριβε τσιγάρο , με τον καφέ ακουμπισμένο στην κονσόλα...
    ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας