+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Αγορα φουσκωτου εως 5μ

  1. #1
    Junior Member Το avatar του χρήστη Disar74
    Εγγραφή
    02-09-2019
    Μηνύματα
    6
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Αγορα φουσκωτου εως 5μ

    Καλησπερα σας,

    Ειμαι καινουργιος στο φορουμ, εχω ενα συμβατικο φουσκωτο 3.3 μ με 15αρα και επειδη μ αρεσει, τον τελευταιο καιρο μου εχει γινει σχεδον εμμονη ιδεα και κοιταω για φουσκωτα εως 5μ λογω φορολογιας και βαρους. Δεν μ ενδιαφερει τοσο η ταχυτητα, αυτα που μ ενδιαφερουν ειναι
    - Να το μεταφερω με αυτοκινητο σχετικα ευκολα (vw tiguan)
    - Χαμηλη τιμη
    - Καλη πλευση με κυματακια 2-3 bf

    Βασικα θελω το πολυ να παω ας πουμε απο αθηνα μεχρι τζια-κυθνο με καλο καιρο και μετα οταν το περνω με το αυτοκινητο κοντινες διαδρομες. Θελω να ξοδεψω μεχρι 15000ευρο για σκαφος και μηχανη. Διαβασα για το laser 499 αλλα ειναι πανω απο αυτα που θελω να ξοδεψω. Εχω δει τα εξης

    - Zar mini 15 4.6μ και 16 5μ
    - Grand S470 , 4.7μ
    - Brig Falcon riders 500L, 5μ

    Ολα με μηχανη 60-70hp. Θα εκτιμουσα πολυ την γνωμη σας και αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο. Ευχαριστω


  2. #2
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα φουσκωτου εως 5μ

    Καλώς ήρθες στο forum
    Αν καταλαβαίνω καλά ,θέλεις καινούργιο. Με αυτά τα χρήματα είναι δύσκολο , γιατί πέρα από το ποσό για σκάφος μηχανή , υπολόγισε κανένα 3χίλιαρο τουλάχιστον για trailer και παρελκόμενα.
    Ένα άλλο κρίσιμο ζήτημα , είναι η χρήση που θέλεις να κάνεις. Θα βάζεις γυναίκα και παιδιά ή το θέλεις μόνο για ψάρεμα και βόλτες με φιλαράκια?? Στην πρώτη περίπτωση , ξέχνα την Τζιά και την Κύθνο.
    Επειδή κι εγώ κάποτε είχα πάρει καινούργιο 4,70 , η γνώμη μου είναι ότι αξίζει να πάρεις ένα καινούργιο , μόνο στην περίπτωση που για κάμποσα χρόνια ,συνειδητά δεν θα θέλεις μεγαλύτερο. Άν θεωρείς το 5μετρο , ένα πρώτο βήμα για κάτι μεγαλύτερο στο εγγύς μέλλον , πάρε μεταχειρισμένο , αλλά περίμενε τέλος Φθινοπώρου-αρχές Χειμώνα.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  3. #3
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα φουσκωτου εως 5μ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ήρθες στο forum
    Αν καταλαβαίνω καλά ,θέλεις καινούργιο. Με αυτά τα χρήματα είναι δύσκολο , γιατί πέρα από το ποσό για σκάφος μηχανή , υπολόγισε κανένα 3χίλιαρο τουλάχιστον για trailer και παρελκόμενα.
    Ένα άλλο κρίσιμο ζήτημα , είναι η χρήση που θέλεις να κάνεις. Θα βάζεις γυναίκα και παιδιά ή το θέλεις μόνο για ψάρεμα και βόλτες με φιλαράκια?? Στην πρώτη περίπτωση , ξέχνα την Τζιά και την Κύθνο.
    Επειδή κι εγώ κάποτε είχα πάρει καινούργιο 4,70 , η γνώμη μου είναι ότι αξίζει να πάρεις ένα καινούργιο , μόνο στην περίπτωση που για κάμποσα χρόνια ,συνειδητά δεν θα θέλεις μεγαλύτερο. Άν θεωρείς το 5μετρο , ένα πρώτο βήμα για κάτι μεγαλύτερο στο εγγύς μέλλον , πάρε μεταχειρισμένο , αλλά περίμενε τέλος Φθινοπώρου-αρχές Χειμώνα.
    Με καλυψε πλήρως ο gatz !
    ηθελα να σου πω ΚΑΛΩΣΗΛΘΕΣ !
    ...και υπαρχουν πολλες αξιολογες και αξιοπλοες λυσεις ακομα εκτος από αυτά που αναφέρεις.
    ...μπορει και με μεγαλη προσοχή και ερευνα, και κανενα καλο μεταχειρισμενο.


  4. #4
    Junior Member Το avatar του χρήστη maik
    Εγγραφή
    27-01-2011
    Μηνύματα
    69
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα φουσκωτου εως 5μ

    https://www.car.gr/23720614-fost-fischer φίλε αν έχεις σκοπό να φτάσεις τα 15,ζορισου λίγο και φτάσε αυτό.το έστησαν πριν ούτε 2 χρόνια όλο καινούργιο με 180ωρες έχει τώρα και το δίνω γιατί θα πάρω 6 6.5 μέτρα.αν μπορούσα θα το κράταγα για δεύτερο γιατί είναι τέλειο.αλλα έχω κάνει οικογένεια και το μετάνιωσα.μου έχει πάει 22.000€ και 4 ταξίδια Αθήνα και ατελείωτες ώρες προσωπικής δουλειάς.δεν του λείπει τίποτα.θα πάρεις ένα καινούργιο σκάφος στην ουσία με φανταστική πλεύση στον καιρό σε τιμή ευκαιρίας.


  5. #5
    Gold member Το avatar του χρήστη Capitano
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Bat Artic 745
    Μηχανή:
    Evinrude E TEC 250h.o.
    Parking
    Ν.Μακρη
    Μηνύματα
    4.222
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα φουσκωτου εως 5μ

    Με 15.000ευρω μπορείς να βρεις ένα πάρα πολύ καλό ελαφρά μεταχειρισμένο 5μετρο.
    Τα mini-zar, grand και brig ΔΕΝ θα ήταν σίγουρα επιλογές που θα σου πρότεινα...

    ... και τωρα πως το λενε στον .....

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  6. #6
    Junior Member Το avatar του χρήστη dimdoc
    Εγγραφή
    18-08-2011
    Σκάφος:
    Olympic 720 cruiser
    Μηχανή:
    Suzuki 250 DF
    Parking
    Παλιούρι&Θερμαικός
    Μηνύματα
    203
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα φουσκωτου εως 5μ

    To fost που έχει ανεβάσει ο φίλος παραπάνω είναι πλήρες και καινούργιο, νομίζω μπορείτε να τα βρείτε στη τιμή αν κατεβει λίγο από τα 17 αυτός και λίγο να ανέβεις από τα 15 εσύ, θα βρεθείς με ολοκληρωμένο και φρέσκο πακέτο στα μέτρα αυτά.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimdoc : 04-09-19 στις 08:16

  7. #7
    Junior Member Το avatar του χρήστη Disar74
    Εγγραφή
    02-09-2019
    Μηνύματα
    6
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα φουσκωτου εως 5μ

    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, ωραιο το fost, θα επικοινωνησω μαζι σου. Περα απ αυτο, εχω σκεφτει διαφορες παραμετρους και καταληγω στο συμπερασμα οτι βασικα δεν θελω να οργωσω τις θαλασσες, κανενα σαρωνικο και μετα μ ενδιαφερει πολυ να ειναι ελαφρυ για μετακινηση με αυτοκινητο, και ευκολο μπες βγες. Μαξ 3 ατομα θα ειμαστε. Οποτε κοιταω τα 4.5 μετρα τωρα, wave 440 kai aegean 14, plefsi 430, topline max 450, vip s430 καθαρα λογω βαρους που ει αι 150-250 κιλα. Αυτο μου ειπε και με 30 αρα παει πολυ καλα καιπαει συνολο 9500, μηπως το ξερετε?
    https://www.car.gr/13805401-wave-super-rib-440


  8. #8
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα φουσκωτου εως 5μ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Disar74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, ωραιο το fost, θα επικοινωνησω μαζι σου. Περα απ αυτο, εχω σκεφτει διαφορες παραμετρους και καταληγω στο συμπερασμα οτι βασικα δεν θελω να οργωσω τις θαλασσες, κανενα σαρωνικο και μετα μ ενδιαφερει πολυ να ειναι ελαφρυ για μετακινηση με αυτοκινητο, και ευκολο μπες βγες. Μαξ 3 ατομα θα ειμαστε. Οποτε κοιταω τα 4.5 μετρα τωρα, wave 440 kai aegean 14, plefsi 430, topline max 450, vip s430 καθαρα λογω βαρους που ει αι 150-250 κιλα. Αυτο μου ειπε και με 30 αρα παει πολυ καλα καιπαει συνολο 9500, μηπως το ξερετε?
    https://www.car.gr/13805401-wave-super-rib-440
    Το wave 440 είναι μάλλον η light εκδοχή του aegean 14 (το οποίο , κατά την γνώμη μου ,έχει κάμποσο αχρείαστο πολυεστέρα). Πλεονέκτημα η μικρή ιπποδύναμη σε κόστος αγοράς και χρήσης. Πρακτικά δεν αλλάζει κάτι στην ευκολία μεταφοράς ,όμως στο 3άρι υπάρχει σαφής διαφορά στην πλεύση. Γράφω 3άρι , γιατί θεωρώ ότι μέχρι εκεί έχει νόημα η σύγκριση σ' αυτά τα μήκη σκαφών. Αφού σηκώνει" το budget σου , πιστεύω ότι αξίζει να πας στην κατηγορία των "κανονικών" 4,50 , όπως π.χ. το topline που είναι πολύ καλή επιλογή στα μέτρα αυτά. Διαχρονικά πολύ καλή επιλογή , είναι και το 4,50 της oceanic , που πρακτικά είναι το ίδιο με το παλιό 4,70. Δεν ξέρω όμως αν λειτουργεί ακόμα το ναυπηγείο και που.
    Γενικά σ αυτά τα μήκη , πλευστικά πάντα , οι 20 πόντοι και τα 50-100 κιλά παραπάνω βάρος μετράνε πολύ.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  9. #9
    Junior Member Το avatar του χρήστη Disar74
    Εγγραφή
    02-09-2019
    Μηνύματα
    6
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα φουσκωτου εως 5μ

    Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση, ψαχνω για μια λυση πρακτικοτητας κοστους. Το topline θα παει 20000 ευρο με 50αρα οπως και το πλεφσι430, το wave 440 9500 me 30αρα, και το vip s430 (4.5μ) με 30αρα που γινετε 40 θα παει 11000. Τα γνωστα δηλαδη ειναι 2 φορες πανω στην τιμη, και δεν ξερω αν αξιζει αυτη η διαφορα. Προς το vip s430, βαρος 250κιλα μηκος 4.5μ, κλινω


  10. #10
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα φουσκωτου εως 5μ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Disar74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση, ψαχνω για μια λυση πρακτικοτητας κοστους. Το topline θα παει 20000 ευρο με 50αρα οπως και το πλεφσι430, το wave 440 9500 me 30αρα, και το vip s430 (4.5μ) με 30αρα που γινετε 40 θα παει 11000. Τα γνωστα δηλαδη ειναι 2 φορες πανω στην τιμη, και δεν ξερω αν αξιζει αυτη η διαφορα. Προς το vip s430, βαρος 250κιλα μηκος 4.5μ, κλινω
    Όχι , 20 χιλιάρικα είναι πολλά για 4,5 μέτρα βάρκα. Σκέψου ότι κάποτε το topline ήταν από τις φθηνές επιλογές!!! Ανέβηκαν πολύ οι μετοχές από τότε!!
    Μια χαρά δείχνει το vip!!


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία