+ Απάντηση στο θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ακινησια και Αρση ακινησιας. Διαδικασια.

  1. #1
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Ακινησια και Αρση ακινησιας. Διαδικασια.

    Ακινησια και Αρση ακινησίας, η σε δουλεια να βρισκόμαστε.
    Πριν από λιγες μερες, πηγα στο Λιμεναρχειο Πειραια-Ζεας με αδειες σκαφους, ασφαλειες κλπ για καταθεση ακινησίας.
    Οι κοπελιες που ετυχε να είναι βαρδια εκεινη τη μερα -ηταν 3 γυναικες και ο διοικητης τους- με 'ανεκριναν' για
    την λεπτομερή θεση στάθμευσης του σκαφους.
    Απαιτησαν μεσω εφαρμογης Street View της Google, να τους δειξω το σημειο στον Πειραια που βρίσκεται.
    Και μαλιστα αμεσως μετα, με διαβεβαιωσαν ότι μαζι θα πηγαίναμε να διαπιστώσουμε ότι είναι εκει.
    Και σε περιπτωση που δεν ηταν εκει που δηλωνα, θα ειχα ποινικη διωξη και γενικα ολες τις συνεπειες του νομου.
    ( Ενδιάμεσα, εγινε και μια 'ψιλοπαρεξηγηση' μεταξυ τους, για το ποια θα φερει χαρτι Α4 για τον εκτυπωτή, και καταλαβα ότι
    ηρθα γενικα σε κακη μερα).
    Τελος παντων, όταν τους ρωτησα γιατι τοση λεπτομερεια σε ένα διαδικαστικο θεμα, και όχι ουσιας, αφου η ουσια
    είναι ότι το σκαφος σε περιπτωση κατάθεσης της αδειας ΔΕΝ μπαινει στη θαλασσα, δεν ενοχλεί, δεν εμποδιζει η παρενοχλεί την κινηση η πεζους αφου είναι σε εσωτερικο ασφαλες σημειο, μου ειπαν ότι εφαρμοζουν το νομο αυστηρα.
    Καταλαβαίνω ότι πρεπει να εφαρμοζονται οι νομοι, αλλα το ποσο σημαντικο είναι το εάν είναι στην ταδε θεση η
    σε άλλη γωνια το σκαφος δεν είναι τοσο σημαντικο ώστε κάθε φορα που θα αλλαζει θεση θα πρεπει να δηλώνεται. Εκει κοντεψαν να με 'φανε'... Μου ειπαν θα γινεται Αρση Ακινησίας και μετα θα πηγαινει στο απέναντι σημειο!
    Σκεφτείτε όταν τους ειπα ότι ενδιάμεσα στην Ακινησια, ειχα σκοπο να το παω για σερβις του τρειλερ…

    Δηλαδη σε δουλεια να βρισκόμαστε, Αρση Ακινησίας την μια μερα, αντε για το σερβις την άλλη, ξανα Ακινησια
    στο Λιμεναρχειο την τριτη. Και καλα όταν ημουν Πειραια, τωρα που το σκαφος θα είναι Μεσογεια και το πλησιεστερο Λιμεναρχειο είναι της ...Ραφηνας, βρηκαμε δουλεια για τον χειμωνα!
    Σε κάθε κινηση-μετακινηση εγω θα πρεπει να κανω 200χλμ μονο για Αρση και Ακινησια!
    Δηλαδη μια μεταροπη που σκεπτομουν να κανω στην κουκουλα, από την αρχη η διαδικασια.
    Αραγε εφαρμοζουν όλα τα Λιμεναρχεία ακριβως αυτά που μου ειπαν στο ΛΠ, η είναι πιο ρεαλιστες?
    Ρε παιδια, τι γινεται στις επαρχιακες πολεις νησια και γενικα μακρια από την κατατρεγμενη περιοχη του Πειραια..?
    (Αστε αυτή τη προσβαση τη θαλασσα, τωρα που λογω εργων, εκλεισε σχεδόν, και το Ταεκβοντο !
    ...ετσι μουρχεται να φυγω, να παω στην αστραλια ... )


  2. #2
    Ιδρυτικο μελος Το avatar του χρήστη FOYSKA
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    SHEARWATER
    Μηχανή:
    ΜΑΥΡΗ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΤΙΜΙΑ
    Parking
    ΛΑΥΡΙΟ
    Μηνύματα
    8.050
    Thanks
    5
    Thanked 10 Times in 9 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ακινησια και Αρση ακινησιας. Διαδικασια.


    Ποσο δικηο εχεις
    Την προπερασμενη χρονια , που τους ειπα οτι καποια στιγμη θα το παω στον Τυλιγαδα ( Θρακομακεδονες) , τους ρωτησα για να με διευκολυνουν σε ποιο λιμεναρχειο ανηκουν οι Θρακομακεδονες ...... και απλα χαμογελασαν


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    L' "etat" c'est moi

  3. #3
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ακινησια και Αρση ακινησιας. Διαδικασια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FOYSKA Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ποσο δικηο εχεις
    Την προπερασμενη χρονια , που τους ειπα οτι καποια στιγμη θα το παω στον Τυλιγαδα ( Θρακομακεδονες) , τους ρωτησα για να με διευκολυνουν σε ποιο λιμεναρχειο ανηκουν οι Θρακομακεδονες ...... και απλα χαμογελασαν


    Δεν εχω αναφερθεί ποτε ασχημα η ειρωνικα για το Λιμενικο, γιατι παντα ηταν μαλλον με ολους σωστοι.
    Αλλα αυτή τη φορα, αυτη η τυπικοτητα είναι μονο για γελια.
    Θα το καταλαβαινα αν μου ελεγαν οτιδεν μπορεις γιατι πχ εισαι ανασφάλιστος στο πηγαινε-ελα με το τρειλερ!
    Που δεν ισχυει, γιατι η ασφαλεια δεν διακόπτεται. Και για το αυτοκιητο, και για το σκαφος.
    Αλλα η ακινησια, για εμενα είναι όχι κινηση στη θαλασσα.
    Όχι ακινητο εκει που είναι, και αμα θελεις να το κουνησεις, μιλαμε τωρα για 50 μετρα ετσι? κανε αρση
    ακινησίας, και αμα σου αρεσει, και δεν ...υπογραφω! Κατι κουβέντες από τις κοπελιες ...πρωην χωροφυλακης…
    Και φευγοντας, τους ζητησα λιγο σεβασμο, γιατι απ'οταν μπαινοβγαινα για σκαφη στο ΛΠ, αυτές δε ειχαν
    ουτε καν γεννηθεί. Γιατι αυτό είναι καψονι. Ειμαστε ομορφες, ξανθιες και εξουσια.
    Τελος παντων, αλλα θα ηθελα να μαθω τι γινεται και στην υπολοιπη Ελλαδα.
    Ασχολείται το Λιμενικο στα σοβαρα με τετοια γελοια θεματα η καθολου?


  4. #4
    Gold member Το avatar του χρήστη ΔΑΥΛΟΣ
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Μηνύματα
    4.343
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ακινησια και Αρση ακινησιας. Διαδικασια.

    Μαριε , στη Αναβυσσο , οταν τους ειπα οτι θα παει η βαρκα για σερβις κλπ τροχηλατη με τρευλερ , ουτε που αχοληθηκαν ...

    μου ειπαν οτι αυτο ισχυει , μονο στη θαλασσα

    εχω καταλαβει ομως οτι,

    ολα ειναι θεμα ''τοπικου'' διοικητη..

    οτι καντηλια και να κατεβασεις ,

    δεν καταλαβαινουν καποιοι


    μονο η πιεση ανεβαινει

    υπομονη


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.
    Στρατηγος Δαρειος

  5. #5
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ακινησια και Αρση ακινησιας. Διαδικασια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΔΑΥΛΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαριε , στη Αναβυσσο , οταν τους ειπα οτι θα παει η βαρκα για σερβις κλπ τροχηλατη με τρευλερ , ουτε που αχοληθηκαν ...

    μου ειπαν οτι αυτο ισχυει , μονο στη θαλασσα ...
    ειδες ..?!! Αυτό που τους ειπα.
    ...ΚΑΙ αμα βαριεται η υπάλληλος να φερει έναν φακελο, ποσο μαλλον να γραψει κιολας.
    Κι ετσι με εδιωξαν μια χαρα. Τους περασε. Ντροπη όμως, γιατι δεν εκτιμουν την καλη θεσουλα που κάθονται.
    Ενώ αλλοι συνάδελφοι τους, τρεχουν σαν τρελοι, κυνηγοντας 'μαγησες' στα ακριτικα νησια!

    Τελος παντων, οσες φορες εχω ελθει σε επαφη με λιμενικούς εξω στη θαλασσα, εχω πραγματικα τις καλυτερες εντυπώσεις.
    Ακομα και χωρις χαρτια που ετυχε καποτε και με σταματησαν για ελεγχο, νοτια της Ναξου -τα ειχα ξεχασει σε άλλο νησι- δεν αντιμετωπισα πρόβλημα.
    Αντίθετα, στα γραφεια των λιμεναρχείων η στην ξηρα, ολο προβλήματα. Τι να πω.


  6. #6
    Gold member Το avatar του χρήστη Capitano
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Bat Artic 745
    Μηχανή:
    Evinrude E TEC 250h.o.
    Parking
    Ν.Μακρη
    Μηνύματα
    4.222
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ακινησια και Αρση ακινησιας. Διαδικασια.

    Θεωρητικά λένε ότι μπορεί να περάσουν για έλεγχο από το σημείο που είναι το σκάφος... Γι αυτό δηλώνεται η ακινησία κοντά στο σημειο που ειναι το σκάφος.
    Εμενα μου φαίνεται κουφό εντελώς... Ακινησία σημαίνει ότι δεν το χρησιμοποιούμε... Ότι δεν εκτελεί πλοες...
    Μπορεί να είναι ακόμα και Μέσα στο νερό, αφού όταν το σκάφος είναι δεμένο σε σταθερό σημείο στην ξηρα(λιμάνι, Μαρίνα κτλ) δεν θεωρείται ότι εκτελεί πλοες...
    Επίσης κουφό μου φαινεται το πως θα πάρεις βεβαίωση ακινησία όταν είναι δηλωμένο σε ακινησία π.χ στο Λιμεναρχειο Ραφήνας όταν είναι στο πάρκινγκ στη Νέα Μακρη, στο Λιμεναρχειο Βουλιαγμένης όταν πάει για γυάλισμα γάστρας στη Λ. Βάρης-Κορωπίου και στο Φλοισβο οταν θα πάει για service στην ιερά οδό.... ΧΑΟΣ
    Και όλα αυτά Να πρέπει να γίνουν 8.30 έως 13.30....
    Καλα κρασια

    ... και τωρα πως το λενε στον .....

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  7. #7
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ακινησια και Αρση ακινησιας. Διαδικασια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Capitano Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά λένε ότι μπορεί να περάσουν για έλεγχο από το σημείο που είναι το σκάφος... Γι αυτό δηλώνεται η ακινησία κοντά στο σημειο που ειναι το σκάφος.
    Εμενα μου φαίνεται κουφό εντελώς... Ακινησία σημαίνει ότι δεν το χρησιμοποιούμε... Ότι δεν εκτελεί πλοες...
    Μπορεί να είναι ακόμα και Μέσα στο νερό, αφού όταν το σκάφος είναι δεμένο σε σταθερό σημείο στην ξηρα(λιμάνι, Μαρίνα κτλ) δεν θεωρείται ότι εκτελεί πλοες...
    Επίσης κουφό μου φαινεται το πως θα πάρεις βεβαίωση ακινησία όταν είναι δηλωμένο σε ακινησία π.χ στο Λιμεναρχειο Ραφήνας όταν είναι στο πάρκινγκ στη Νέα Μακρη, στο Λιμεναρχειο Βουλιαγμένης όταν πάει για γυάλισμα γάστρας στη Λ. Βάρης-Κορωπίου και στο Φλοισβο οταν θα πάει για service στην ιερά οδό.... ΧΑΟΣ
    Και όλα αυτά Να πρέπει να γίνουν 8.30 έως 13.30....
    Καλα κρασια
    ΣΩΣΤΑ. Ακινησια σημαινει ΔΕΝ λυνω καβους !
    Όλα τ'αλλα είναι θεωριες. Οι σωστοι διοικητες, δεν ασχολούνται μ'αυτα, όπως ειπε ο Δαυλος.



  8. #8
    Junior Member Το avatar του χρήστη dimdoc
    Εγγραφή
    18-08-2011
    Σκάφος:
    Olympic 720 cruiser
    Μηχανή:
    Suzuki 250 DF
    Parking
    Παλιούρι&Θερμαικός
    Μηνύματα
    203
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ακινησια και Αρση ακινησιας. Διαδικασια.

    Φίλος που είχε το σκάφος σε ακινησία στο Καλοχώρι (δυτικά), το πήγε για σέρβις με το τρέιλερ στην Περαία (ανατολικά, καμιά 30 χμ από το Καλοχώρι, αλλά νομός Θεσσαλονίκης). Πήγαν οι λιμενικοί να δουν τη βάρκα, δεν τη βρήκαν και πέραν του προστίμου, ειδοποίησαν και την εφορία που του έκανε δικαστήριο (γιατί θεωρούν αυυθαίρετα ότι το χρησιμοποίησες περισσότερους μήνες από αυτούς που δήλωσες, άρα αυξανει και το τεκμήριο και ο φόρος πολυτελείας). Να μη σας τα πολυλογώ ξεμπέρδεψε μετά από 3 χρόνια και 2500 ευρώ.


  9. #9
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Ακινησια και Αρση ακινησιας. Διαδικασια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλος που είχε το σκάφος σε ακινησία στο Καλοχώρι (δυτικά), το πήγε για σέρβις με το τρέιλερ στην Περαία (ανατολικά, καμιά 30 χμ από το Καλοχώρι, αλλά νομός Θεσσαλονίκης). Πήγαν οι λιμενικοί να δουν τη βάρκα, δεν τη βρήκαν και πέραν του προστίμου, ειδοποίησαν και την εφορία που του έκανε δικαστήριο (γιατί θεωρούν αυυθαίρετα ότι το χρησιμοποίησες περισσότερους μήνες από αυτούς που δήλωσες, άρα αυξανει και το τεκμήριο και ο φόρος πολυτελείας). Να μη σας τα πολυλογώ ξεμπέρδεψε μετά από 3 χρόνια και 2500 ευρώ.


    Σημερα, το εβαλα σκοπο, και καταφερα και πηγα στο Λιμεναρχειο Ραφηνας, και δηλωσα την ακινησια.
    Φυσικο είναι ότι απ'ευθειας μια Αρση θα κανω, όταν δω ότι ο καιρος θα αλλαζει. Καπου πριν η μεσα στην Ανοιξη.
    Αλλα, η Καλη διαφορα στο Λιμεναρχειο Ραφηνας είναι, ότι, εάν θελω να κανω μια συντηρηση, μια επισκευή πχ τρειλερ
    κλπ, με ένα mail που μου εδωσαν, στελνω τα στοιχεια του σκαφους, ονομα μου στοιχεια κλπ, και παω ΝΟΜΙΜΑ !
    Δηλαδη σε κάθε μετακινηση, για λογους συντηρησης, θελουν μια ενημερωση που θα είναι παντα το σκαφος.
    Πολύ λογικο και ευκολο αντιθέτως, με τις βλακείες που μου ελεγαν στο ΛΠ.
    Αρα όπως λεει ο Δαυλος, κάθε λιμεναρχειο εφαρμοζει τα του διοικητη του. Δυστυχως η Ευτυχως !


+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία