+ Απάντηση στο θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Συντήρηση Εξωλέμβιας

  1. #1
    Junior Member Το avatar του χρήστη spfo
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Μηνύματα
    81
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Συντήρηση Εξωλέμβιας

    Καλησπέρα σε όλους,

    Εχω ενα 2χρονο Mercury Optimax 225 περιπου 10ετιας με καμια 600αρια ωρες συνολο το οποίο γράφει πλέον ελάχιστες ώρες καθε καλοκαιρι (10-20).

    Σκεφτομαι κατα ποσον εχει νόημα το πλήρες πακέτο ετησιας συντηρησης (που πάει κανα 500αρι) και μηπως μπορώ να μειώσω το κόστος αυτό (πχ μη αλλάζοντας κάθε χρονο φιλτρο βενζίνης, υδατοπαγίδας, βαλβολίνες και διαφορα τετοια - impeller πχ το θεωρώ δεδομένο να αλλάζεται καθε 1-2 χρονια το πολύ).

    Αν θελετε, πείτε μου τη γνώμη σας (αν ειναι λογικό - κάθε πότε θα εχει νόημα να τα αλλάζω πχ).

    Επίσης, επειδή και τα 300αρια της εργασίας πονάνε πλέον, αν εχει κάποιος υπόψιν κάποιον αξιόπιστο μηχανικό που να μπορεί να κάνει το βασικό σερβις σε πιο λογικές τιμές.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων


  2. #2
    Senior Admin Το avatar του χρήστη ChristosK
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Shearwater 8.60 cc
    Μηχανή:
    Verado 6cl.
    Parking
    Μαραθώνας
    Μηνύματα
    3.709
    Thanks
    13
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Συντήρηση Εξωλέμβιας

    Σαφώς και υπάρχουν πολύ πιο οικονομικές λύσεις σαν αυτήν που προτείνεις και συμφωνώ μαζί σου μέχρι όμως το σημείο που θα κάτσει η στραβή...

    Εάν μείνεις στην θάλασσα ?
    Εάν ο μη εξουσιοδοτιμενος τον Αύγουστο πάει στο χωριό και εσύ έχεις βλάβη και δεν έχεις άνθρωπο να σε φτιάξει?

    Δυστυχώς,είναι πολύ λίγες οι μέρες που πραγματικά χρησιμοποιούμε το σκάφος μας.
    Από την μια μας ποναει το 600-1000 service το χρόνο, από την άλλη εγώ τα δίνω μόνο και μόνο γιατί,αυτές τις πολύ λίγες μέρες θέλω να τις εξασφαλίσω (όσο περνάει από το χέρι μου) ότι δεν θα έχω αβαρίες.

    Ξέρω ότι δεν σε βοηθάω

    Ο άνθρωπος μοιάζει με κλάσμα όπου ο αριθμητής είναι ο πραγματικός εαυτός του και ο παρονομαστής η ιδέα που έχει για τον εαυτό του.
    Όσο μεγαλύτερος ο παρονομαστής, τόσο μικρότερη η αξία του κλάσματος. Και όσο ο παρανομαστής διογκώνεται προς το άπειρο, τόσο το κλάσμα τείνει προς το μηδέν.


    Λέων Τολστόι,


  3. #3
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    25-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Συντήρηση Εξωλέμβιας

    Ειναι να μην σου τυχει.
    Δεν θα ξεχασω καποτε με μια διχρονη Evinrude Ficht 125 η 135 (δεν θυμαμαι) οταν ημουν τυπικοτατος,που μου εκατσε στραβη οπως λεει ο ChristosK, μεσα στον Αυγουστο,
    ανοιχτα των Σποραδων.
    Ξερεις τι μου ειπε το ...συνεργειο που πηρα τηλεφωνο? Φερτο μου απο εδω...
    Και πριν μια βδομαδα ειχα δωσει 700 - 800ευ?!! για γενικη συντηρηση.
    Και τι δεν ειχα κανει! Ομως αναψε το λαμπακι λαδιων μηχανης! Εκει τι κανεις?
    (φοβερη μηχανη, αλλα απο υποστηριξη σε μηχανικους, αστε καλυτερα. και γι'αυτο την εδωσα)
    Τελος παντων, μετα απο αυτη την περιπετεια, που την εχω αναλυτικα σε καποιο παλαιο ποστ,
    κανω ετησια ...τιποτα. Αλλα αυτο που προσεχω ειναι, εαν δεν περναω τις ωρες, καθε δυο με δυομιση χρονια, μια αλλαγη λαδιων με φιλτρο. Οχι καθε χρονο.
    Αλλα, τους χειμερινους μηνες, οπωσδηποτε, να δουλευει μεσα στον μηνα τουλαχιστον δυο φορες.
    Να μην στεγνωνουν οι κεφαλες, να κυκλοφορουν τα λαδια, να ανεβαζει θερμοκρασιες, να φευγουν
    οι υγρασιες, μεσα σε βαρελι παντα ετσι?!! Οχι με τ'αυτια!


  4. #4
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    25-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Συντήρηση Εξωλέμβιας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mario Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι να μην σου τυχει.
    Δεν θα ξεχασω καποτε με μια διχρονη Evinrude Ficht 125 η 135 (δεν θυμαμαι) οταν ημουν τυπικοτατος,που μου εκατσε στραβη οπως λεει ο ChristosK, μεσα στον Αυγουστο,
    ανοιχτα των Σποραδων.
    Ξερεις τι μου ειπε το ...συνεργειο που πηρα τηλεφωνο? Φερτο μου απο εδω...
    Και πριν μια βδομαδα ειχα δωσει 700 - 800ευ?!! για γενικη συντηρηση.
    Και τι δεν ειχα κανει! Ομως αναψε το λαμπακι λαδιων μηχανης! Εκει τι κανεις?
    (φοβερη μηχανη, αλλα απο υποστηριξη σε μηχανικους, αστε καλυτερα. και γι'αυτο την εδωσα)
    Τελος παντων, μετα απο αυτη την περιπετεια, που την εχω αναλυτικα σε καποιο παλαιο ποστ,
    κανω ετησια ...τιποτα. Αλλα αυτο που προσεχω ειναι, εαν δεν περναω τις ωρες, καθε δυο με δυομιση χρονια, μια αλλαγη λαδιων με φιλτρο. Οχι καθε χρονο.
    Αλλα, τους χειμερινους μηνες, οπωσδηποτε, να δουλευει μεσα στον μηνα τουλαχιστον δυο φορες.
    Να μην στεγνωνουν οι κεφαλες, να κυκλοφορουν τα λαδια, να ανεβαζει θερμοκρασιες, να φευγουν
    οι υγρασιες, μεσα σε βαρελι παντα ετσι?!! Οχι με τ'αυτια!
    ...βεβαια για να μην παραξηγηθω σαν πολυξερος και ανετος, δεν ξεφευγω απο τα γενικα που πρεπει να κανω, αλλα χωρις υπερβολες και πολλες τυπικοτητες.
    Ο καθενας λιγο-πολυ ξερει που μπορει να 'ποναει' η μηχανη του αν δεν ειναι καινουργια, η την εχει απο δευτερο χερι, κι ετσι πιστευω εκει πρεπει να ριχνει το βαρος, σε συνεργασια παντα με
    τον μηχανικο του, ο οποιος 'βλεπει και ακουει' πραγματα που εμεις δεν...


+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία