+ Απάντηση στο θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Καθάρισμα καμπίνας σκάφους

  1. #1
    Junior Member Το avatar του χρήστη nickp4098
    Εγγραφή
    18-07-2021
    Μηνύματα
    2
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Question Καθάρισμα καμπίνας σκάφους

    Γεία σας! Ήθελα να ρωτήσω τι μπορώ να κάνω σχετικά με την άσχημη μυρωδιά μέσα στην καμπίνα του σκάφους μου από χρώματα και βαφές. Έχω δοκιμάσει πολλά καθαριστικά αλλά δεν εξαλείφεται τελείως. Ξέρετε κάποιον τρόπο να εξαφανιστεί τελείως γιατί έχω και θέμα με το αναπνευστικό; Κάποιοι φίλοι μου μου πρότειναν να κάνω καθαρισμό με όζον. Δεν το έχω ακούσει πάλι. Ξέρει κανείς τι είναι; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;


  2. #2
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Καθάρισμα καμπίνας σκάφους

    Φιλε Nickp4098, μια και δεν εχει απαντησει κανεις, γιατι μαλλον οπως εγω δεν ξερουν τι ειναι και πως γινεται,
    αν αξιζει να γινει, η αν οντως εξαλειφεται η μυρωδια -ιες στο σκαφος, ηθελα να σε ρωτησω ποσο καιρο το εχεις.
    Εαν ειναι καινουργιο, νομιζω φυσιολογικα μυριζουν διαφορες μυρωδιες. Με τον καιρο να ξερεις οτι θα ...μειωθουν.
    Αν το σκαφος ειναι καποιων ετων, τοτε νομιζω οτι η συνεχης 'κλεισουρα' τις κρατα μεσα, και μαλλον δυσκολα θα ξεμυρισει
    αν δεν αεριζεται με καποιο τροπο, και για μεγαλο χρονικο διαστημα.
    Γνωμη μου -εγω ετσι θα εκανα- να βρεις ενα ανεμιστηρακι ηλεκτρικο με πανελ, που δεν εχει ρευμα, για λογους ασφαλειας,
    παρα μονον απο τον ηλιο, που να δημιουργει μια μονιμη κυκλοφορια αερα.
    Να δημιουργει μια μονιμη κινηση του αερα απο μεσα προς τα εξω, με την αναγκαστικη εισοδο μονιμα φρεσκου.
    (προσωπικα, μου αρεσουν αυτες οι μεθυστικες μυρωδιες, εχω μαθει και χειροτερες -θυμαμαι τα Α/Τ στο ΠΝ- αλλα τωρα
    μιλαμε για εσενα, και ποσο μαλλον οταν σε ενοχλουν και σου φερνουν δυσπνοια και θεμα με το αναπνευστικο ).
    Στα μαγαζια με ναυτιλιακα και ειδη σκαφων, πιστευω θα βρεις κατι, αλλα δεν θα κανεις δουλεια απο την μια μερα στην αλλη.
    (πιστευω δεν υπαρχει τροπος εξαφανισης της μυρωδιας, χωρις την εμφανιση καποιας αλλης, εξισου χημικης και ανθυγιεινης).


  3. #3
    Senior Admin Το avatar του χρήστη ChristosK
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Shearwater 8.60 cc
    Μηχανή:
    Verado 6cl.
    Parking
    Μαραθώνας
    Μηνύματα
    3.709
    Thanks
    13
    Thanked 4 Times in 2 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Καθάρισμα καμπίνας σκάφους

    Φίλε Νίκο, δυστυχώς όπως σου είπε και ο Mario, εάν το σκάφος είναι καινούριο ή έχουν γίνει πολυαστερικές εργασίες πρόσφατα, λίγα μπορείς να κανείς για τις μυρωδιές... Τα υλικά ακόμα "δουλεύουν".
    Φρόντισε να καθαρίσεις ότι σκόνες υπάρχουν 2-3 φορές και άσε το σκάφος ανοιχτό να παίρνει αέρα και να το βαράει ο ήλιος να "εξατμιστεί" πιο γρήγορα.

    Να καλύψεις τις οσμές με άλλες (καθαριστικά) δεν νομίζω ότι βοηθάει.

    Ο άνθρωπος μοιάζει με κλάσμα όπου ο αριθμητής είναι ο πραγματικός εαυτός του και ο παρονομαστής η ιδέα που έχει για τον εαυτό του.
    Όσο μεγαλύτερος ο παρονομαστής, τόσο μικρότερη η αξία του κλάσματος. Και όσο ο παρανομαστής διογκώνεται προς το άπειρο, τόσο το κλάσμα τείνει προς το μηδέν.


    Λέων Τολστόι,


  4. #4
    Junior Member Το avatar του χρήστη PapaG
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Μηνύματα
    182
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Καθάρισμα καμπίνας σκάφους

    Καλημέρα,

    δοκίμασε με αποσμίνη.

    Μια ιδέα από εμένα - δεν το έχω δοκιμάσει σε τέτοια υλικά, οπότε και δεν ξέρω.


  5. #5
    Junior Member Το avatar του χρήστη nickp4098
    Εγγραφή
    18-07-2021
    Μηνύματα
    2
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Καθάρισμα καμπίνας σκάφους

    Καλησπέρα παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το έψαξα πάρα πολύ καιρό και τελικά τα κατάφερα με την συσκευή με το όζον. Τελικά έκανα δουλειά και δεν το περίμενα ξεμύρισε εντελώς η καμπίνα!


+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας