+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Συμη παράλια Τουρκιας με σκαφος?

  1. #1
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Συμη παράλια Τουρκιας με σκαφος?

    Γεια σας!! Θα ηθελα τα 'φωτα' σας.
    Πρωτα-πρωτα, ομως, ελπιζω να εχετε ευχαριστηθει το μεχρι τωρα καλοκαιρι, ειτε με σκαφος ειτε απο ξηρα.
    Δεν μπορω να πω, το φετινο καλοκαιρι, ειχε απ'ολα. Και λαδιες, και τοπικα μποφορια.
    Ευχομαι ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ !!
    Λοιπον, φιλος, παει Ροδο, και εχει νοικιασει ιστιοπλοικο. Θα παει Συμη. Σκεπτεται να παει ομως και Τουρκια.
    Επιτρεπεται να προσεγγισει τα παραλια και να βγει σε τουρκικες παραλιες η χρειαζεται καποια αδεια βιζα η
    κατι τετοιο? Δεν εχω καμμια αποψη η παρομοια εμπειρια γι'αυτο ρωταω μηπως ξερει καποιος κατι.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Και μια φωτο απο Πασαλιμανι.
    WP_ Πασαλιμανι.jpg


  2. #2
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Συμη παράλια Τουρκιας με σκαφος?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mario Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας!! Θα ηθελα τα 'φωτα' σας.
    Πρωτα-πρωτα, ομως, ελπιζω να εχετε ευχαριστηθει το μεχρι τωρα καλοκαιρι, ειτε με σκαφος ειτε απο ξηρα.
    Δεν μπορω να πω, το φετινο καλοκαιρι, ειχε απ'ολα. Και λαδιες, και τοπικα μποφορια.
    Ευχομαι ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ !!
    Λοιπον, φιλος, παει Ροδο, και εχει νοικιασει ιστιοπλοικο. Θα παει Συμη. Σκεπτεται να παει ομως και Τουρκια.
    Επιτρεπεται να προσεγγισει τα παραλια και να βγει σε τουρκικες παραλιες η χρειαζεται καποια αδεια βιζα η
    κατι τετοιο? Δεν εχω καμμια αποψη η παρομοια εμπειρια γι'αυτο ρωταω μηπως ξερει καποιος κατι.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Και μια φωτο απο Πασαλιμανι.
    Συνημμένο Αρχείο 15263
    Καλημέρα,

    Δεν ξέρω πόσο επίκαιρο είναι πλέον , αλλά βγαίνεις από Τελωνείο και μπαίνεις από Τελωνείο....πληρώνοντας τα σχετικά παράβολα και το απαραίτητο γρηγορόσημο στο τουρκικό.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  3. #3
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Συμη παράλια Τουρκιας με σκαφος?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Δεν ξέρω πόσο επίκαιρο είναι πλέον , αλλά βγαίνεις από Τελωνείο και μπαίνεις από Τελωνείο....πληρώνοντας τα σχετικά παράβολα και το απαραίτητο γρηγορόσημο στο τουρκικό.
    gatz
    οντως αλλαξαν πορεια, προς Τηλο, δεν προσεγγισαν καθολου τουρκικα παραλια.
    παντως ρωτοντας στο κεντρικο λιμεναρχειο, με αποθαρρυναν, γιατι εκτος απο
    διεθνεις πλοες που επρεπε να εχει το σκαφος, και μαλιστα στα ελληνικα αλλα και στα αγγλικα,
    μου ειπαν για κωδικο στο vhf διεθνη, (φανταζομαι ο κωδικος που εχουμε στα vhf οσοι ειχαμε βγαλει
    αδεια απο παλια θα ισχυε αλλα και στα αγγλικα), και το κυριοτερο πρωτα ενημερωση απο τοπικο Λιμεναρχειο.
    Δεν ξερω αν τα γραφω σωστα, αλλα μου τα ειπαν μαζεμενα και πολλα, κι ετσι δεν ξερω αν τα θυμαμαι σωστα.
    Παντως, πρωτον, δεν ειναι ετσι απλα το 'προσεγγιζω' και μετα, ειναι ενθουσιασμενοι με την απλοτητα της Τηλου,
    και με την ...αδεια της αστυνομιας...


  4. #4
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Συμη παράλια Τουρκιας με σκαφος?

    Παντως φθινοπωρο,θα ηθελα να ανεβασω πληρη και σωστη απαντηση και μονο για ενημερωση.
    Οταν μαθω, θα επανελθω!


  5. #5
    Junior Member Το avatar του χρήστη Aετός
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Σκάφος:
    eagle 6,50
    Μηχανή:
    Yamaha Vmax 225hp ox66
    Parking
    ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Μηνύματα
    499
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Συμη παράλια Τουρκιας με σκαφος?

    Πολύ χρησιμο θέμα Μάριε και όποτε μπορείς ενημέρωσε μας για να γνωρίζουμε όλοι μας τι επικρατεί…

    ΗΛΙΟΣ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ !!!

  6. #6
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Συμη παράλια Τουρκιας με σκαφος?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ χρησιμο θέμα Μάριε και όποτε μπορείς ενημέρωσε μας για να γνωρίζουμε όλοι μας τι επικρατεί…

    Πραγματικα, ξεκινησε απο συμπτωση.
    Κουβεντα στη κουβεντα με τον φιλο ιστιοπλοο, για το σκαφος -νοικιαρικο απο Ροδο- τι σκαφος
    θα ειναι, προμηθειες, αποστασεις, ξερετε πλανο ταξιδιου απο νησι σε ποιο νησι, λιμανια, καιρους,
    για καλυτερη πλευση μιας και ο ουριος ανεμος συντομευει το ταξιδι στα ιστιοπλοικα -ενω σε ολα τ'αλλα
    το μεγαλωνει- μου ειπε και την εξης φραση που εκεινη την ωρα δεν συνειδητοποιησα : ε, απο Συμη θα
    θα μπουμε και σε κανενα λιμανακι τουρκικο... η θα βγουμε σε καποια ακτη...
    Ανθρωπος που εχει γυρισει πραγματικα ολο τον πλανητη σαν πληρωμα σε τεντερ και ταχυπλοα.
    Η οικειοτητα του να μπαινοβγαινει σε καθε ακτη που προσεγγιζε, με το επαγγελματικο φουσκωτο, τον ειχε
    παρασυρει στην βεβαιοτητα, οτι μπαινεις-βγαινεις, ελευθερα παντου και με τα παντα.
    Ο αξιωματικος στο λιμεναρχειο Ραφηνας, ηταν καταιγιστικος! και μου συμπληρωσε οτι 'εκτος απο αυτα'
    θα ρωτησεις και στο τοπικο λιμεναρχειο, γιατι πιθανον να υπαρχουν και αλλα που εκει ζητουν..!
    Μια απλη συζητηση, γλυτωσε τον φιλο, ισως απο περιπετειες. Γιατι οι γειτονες μπορει να 'χασκουν' απο παντου
    λαθρομεταναστες, να κανουν τα 'στραβα' ματια σε εκατονταδες ψευτοφουσκωτα να διασχιζουν τα συνορα προς τα δυτικα, και να τους πιασει η τυπικοτητα σε εναν απληροφορητο ελληνα, που επειδη δεν υψωσε την ...μεγιστη ημισελινο, ...μπουκαρε χωρις χαρτια στα υδατα τους... και δεν θελει πολυ, να πληρωσεις ακριβα τους αυστηρους
    ψευτονομους, που εκει -ειναι σιγουρο- θα τους εφαρμοσουν με περισσεια υποκρισια.
    Μιλωντας με μηνυματα αυτες τις μερες μαζι του, μου ειπε, οτι ρωτησε στο λιμεναρχειο Ροδου, και οντως, ουτε
    ξανασκεφτηκε την ...απλη προσεγγιση με αυτα που του ειπαν!
    Μαλιστα τωρα, σιγα-σιγα επιστρεφουν. Ειναι Χαλκη, και τους εχει μαγεψει!!
    Οι καιροι ηταν συνηθως Δυτικοι, 3-4 και πολυ λιγα 5,6αρια, κατα τοπους, οταν στο Αιγαιο 'επαιζε' 5,6,7 + κατα
    τοπους και 8αρια. Οσο ηταν δε στις Ανατολικες πλευρες των Δωδεκανησιων νησων, ηταν σχεδον απνοιες...
    Δηλ λυσσαγε Κεντρικο Αιγαιο, κι εκει το εφερνε εξασθενημενους και χαλαρους Β.Δυτικους, Δυτικους, Ν.Δυτικους.


  7. #7
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Συμη παράλια Τουρκιας με σκαφος?

    Όπως έγραψα και παραπάνω , η έξοδος από τη χώρα γίνεται μέσω τελωνείου , όπως γίνεται και η είσοδος στην επόμενη χώρα. Συμβαίνει βεβαίως να γίνονται "συντομεύσεις" αυτής της διαδικασίας , π.χ. φίλος του Ερντογάν συνήθιζε να έρχεται με το σκάφος του από την Άσσο
    απευθείας στην Συκαμιά , γλεντούσε με φίλους του Τούρκους και ντόπιους κι έφευγε. Η απόσταση είναι 6-7 μίλια. Κανονικά θα έπρεπε να πάει από την Άσσο στο κοντινότερο τελωνείο που είναι στο Αϊβαλί , 22 μίλια , από κεί στο τελωνείο Μυτιλήνης ,16 μίλια κι από κει στην Συκαμιά , άλλα 25 μίλια. Λογικό λοιπόν να έρχεται κατευθείαν. Κάποια στιγμή έγινε η στραβή , κάποιος τον κατήγγειλε και βρέθηκε μπαγλαρωμένος στο τελωνείο Μυτιλήνης. Εμένα με παρακάλεσε ο συνάδελφος πρόξενος του Βελγίου στην Κωνσταντινούπολη ,που ήταν φίλος του , να πάω στο Λιμεναρχείο και να παρακαλέσω να τον αφήσουν. Βέβαια είχαν γίνει τηλεφωνήματα από ανώτερα κλιμάκια και έφυγε κύριος. Τα ίδια κάνουν και οι δικοί μας , συνήθως όταν έχουν δημιουργήσει "επαφές" με τα απέναντι παράλια. Θέλει όμως προσοχή. Εμένα μου έκαναν παρατήρηση διότι η ελληνική και η τουρκική σημαία ήταν στο ίδιο ύψος στο roll bar!!!!


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  8. #8
    Gold member Το avatar του χρήστη mario
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Parking
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
    Μηνύματα
    2.903
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Συμη παράλια Τουρκιας με σκαφος?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Εμένα μου έκαναν παρατήρηση διότι η ελληνική και η τουρκική σημαία ήταν στο ίδιο ύψος στο roll bar!!!!

    το καταλαβαινω, γιατι με την συνεχιζομενη προπαγανδα των τελευταιων ετων, ειναι το βασικο προβλημα.
    Δηλ η τουρκικη σημαια, να ειναι πιο ...ψηλα απο την ελληνικη!
    Απο εκει προερχονται και ολα τα προβληματα.


  9. #9
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη gatz
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Σκάφος:
    .....
    Μηχανή:
    ....
    Parking
    photobucket
    Μηνύματα
    2.811
    Thanks
    0
    Thanked 5 Times in 3 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Συμη παράλια Τουρκιας με σκαφος?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mario Εμφάνιση μηνυμάτων

    το καταλαβαινω, γιατι με την συνεχιζομενη προπαγανδα των τελευταιων ετων, ειναι το βασικο προβλημα.
    Δηλ η τουρκικη σημαια, να ειναι πιο ...ψηλα απο την ελληνικη!
    Απο εκει προερχονται και ολα τα προβληματα.
    Μάριε , στην Τουρκία πήγα το 2003.....και δεν ξαναπήγα. Πολύ στρατοκρατούμενη!!! Ο κόσμος φιλικός και πολύ εξυπηρετικός , αλλά "οι αρχές" άλλη ιστορία.
    Είχαμε πάει καμιά 15αριά σκάφη τότε. Την τρίτη μέρα σπάσαμε σε μικρές παρέες κι εγώ βρέθηκα με άλλα δυο σκάφη στην άκρη μιας μεγάλης , μήκους κάποιων χιλιομέτρων παραλίας. Απολαμβάναμε το μπάνιο μας , όταν κάποια στιγμή εμφανίστηκαν δυο στρατοχωροφύλακες να σέρνουν τα βήματά τους στην άμμο , με τα όπλα στα χέρια , στα πρόθυρα κατάρρευσης. Τους δώσαμε νερό και συνέχισαν την "περιπολία". Λίγο αργότερα , μας πλησίασε ένας ηλικιωμένος με ένα μικρό παιδάκι. Προφανώς ήταν πρώην gastarbeiter , διότι ήξερε μόνο γερμανικά. Επειδή είχε σπάσει η σαγιονάρα του και το οργανωμένο κομμάτι της παραλίας φαινόταν μακριά στο βάθος , μας παρακάλεσε να τον πάμε με το φουσκωτό μέχρι την ξύλινη προβλήτα που υπήρχε εκεί. Πλησιάζοντας υπήρχε ένας διάδρομος με σημαδούρες που οδηγούσε στην άκρη της προβλήτας. Μπήκα με μικρή ταχύτητα και άρχισα να προσεγγίζω , όταν εμφανίστηκε άλλος στρατοχωροφύλακας με προτεταμένο όπλο (!!!!) , φωνάζοντας απειλητικά. Ο συνεπιβάτης μου άρχισε να τον παρακαλά να μου επιτρέψει να προσεγγίσω , ο άλλος αμετάπιστος και ευτυχώς που ήταν ρηχοπατιά , γιατί ο ηλικιωμένοςΤούρκος αναγκάστηκε να μπεί μέχρι την μέση στο νερό , κρατώντας τον πιτσιρικά στην αγκαλιά και να βγεί περπατώντας!!!
    Όμορφη χώρα , ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον!!!


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  10. #10
    Junior Member Το avatar του χρήστη stelios21
    Εγγραφή
    05-08-2010
    Σκάφος:
    New Eripus 680 cabin
    Μηχανή:
    YAMAHA F 300
    Parking
    Λαγονησι
    Μηνύματα
    124
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: Συμη παράλια Τουρκιας με σκαφος?

    Καλά όλα αυτά και ναι χρειάζεται άδειες πλοων γραμμένη στα αγγλικά, διακριτικό mmsi για το vhf στο υπουργείο ναυτιλίας, σημαία της χώρας που πηγαίνεις και πολλά άλλα, το θέμα είναι γιατί να θέλω να πάω στα παράλια της Τουρκίας με σκάφος, για ποιο λόγο για να λέω ότι μπήκα στη Τουρκία και δεν με πείραξε κανείς; αν θέλω να κάνω τουρισμό στη Τουρκία ειδικά μόνο με οργανωμένες εκδρομές, αλλιώς αν συμβεί οτιδήποτε την ευθύνη την έχουμε εμείς!


+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία