+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 50

Θέμα: λήμνος ...φωτορεπορτάζ

  1. #1
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή λήμνος ...φωτορεπορτάζ

    Χωρίς φουσκωτό, λοιπόν, στην Λημνο για γεμάτες 7 μέρες.
    Είχα όλο τον χρόνο μαζί μου για να ασχοληθώ με την ενδοχώρα, είδα έναν τόπο "ήρεμο" με αμέτρητες επισκέψιμες παραλίες, ένα μέρος που σου λέει ότι μπορείς να ηρεμήσεις...
    Παραθέτω όρισμένες τουριστίκ φωτό:
    διακοπές

    Το χρώμα της λήμνου είναι-αν μη τι άλλο- ασυνήθιστο. Απάνω στην ξηρά, αν σου περιορίσουν την περιφερειακή όραση, μπορεί και να μην νοιώσεις την θάλασσα-μερικές φορές δεν την βλέπεις κιόλας. Από την άλλη, έτσι και βρεθείς κοντά στα παράλια, ξαναμπερδεύεσαι για το αν είσαι σε νησί ή σε μεγάλα παράλια. Θεωρώ ότι έχει δικό της χρώμα, το οποίο μάλιστα δεν έχει σχέση με την ομόσταυλη Μυτιλήνη. Σχετικά εδώ:
    χρώμα λήμνου
    Σε πολλές περιπτώσεις διέκρινα ενα αμάλγαμα χρωμάτων που το έχω ξανασυναντήσει στην παράλια βόρεια αφρική και -άκουσον - στην τοσκάνη. Εξηγούμαι:
    τοσκάνη βόρεια αφρική λήμνος

    Η πέτρα της Λήμνου σε διάφορες μορφές, δουλεμένη ή όχι, των τελευταίων 2 αιώνων ή των τελευταίων χιλιάδων ετών:
    πέτρα λημνιά

    Και τέλος, μερικά κάδρα που είχα την τύχη να "λάβω" ως δώρο από τον τόπο για την επίσκεψή μου εκεί:
    κάδρα


  2. #2
    Junior Member Το avatar του χρήστη Dimitris
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Parking
    Κηφισιά
    Μηνύματα
    805
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: λήμνος ...φωτορεπορτάζ

    πολύ όμορφες φωτογραφίες Δημήτρη!


    πολύ καλό το φουσκωτό αλλά βλέποντας αυτές τις φωτογραφίες αντιλαμβανόμαστε οτι υπάρχει πάντα και η άλλη πλευρά των διακοπών μακριά από έννοιες (έδεσα καλά - έκλεισα τα ρεύματα : : ) και κυρίως μακριά από πολυκοσμία!!

    Και του χρόνου με υγεία!!

    KAFEINA - Home Of True Flavor

  3. #3
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: λήμνος ...φωτορεπορτάζ

    Τα χωριά που ξεχώρισα ήταν το Θάνος και ο Κοντιάς από τα ΝΔ, η Λύχνα και το Βάρος ΝΑ, το Κοντοπούλι ΒΑ και οι Σαρδές ΒΔ. Το Παλαιό Πεδινό, νυν αναστηλούμενο και επανακατοικούμενο, το κατατάσσω στην κατηγορία σκηνικού και όχι χωριού .

    Για τις παραλίες δεν έχω να πω πολλά, τα λένε όλα μόνες τους...Στις πιο πιασάρικες υπάρχουν χαμηλής όχλησης beachbar με δωρεάν ξαπλώστρες/ομπρέλα. Για δε τις μη οργανωμένες, έτσι για να βρισκόμαστε σε κουβέντα, να πω μόνο τα ονόματα Νεφτίνα, Στίβι και Νότιο Κέρος(το κεντρο-βόρειο είναι οργανωμένο).

    Το κεφάλαιο φαγητό δεν μπορούσε να είναι προβληματικό σε μια νησάρα αυτού του διαμετρήματος(απ'όλες τις απόψεις). Έφαγα στα εξής:
    Μαν-τέλλα στις Σαρδές, Τζίμης στο Πλατύ, στα Τσιμάνδρια και στις 2 ταβέρνες, Μάρθα στη Νέα Κούταλη, Μουράγιο στον Κότσινα, Γλάρος στη Μύρινα(thanks Στέλιο). Τα αναφέρω ενδεικτικά, απλώς και φυσικά τα συστήνω...έχω πολύ καιρό να φάω κρέατα σούβλας με 11€ ανά άτομο ή ψάρι Α'κατηγορίας με 45€ το κιλό ΣΩΣΤΑ ΨΗΜΕΝΑ. Το ούζο είναι κατά πολύ βαρύτερο της Μυτιλήνης, η οποία ...εκλεπτυσμένα σε κάνει κουρούπελο-με το λημνιό ούζο ξέρεις από την πρώτη στιγμή ότι you are in for trouble:p . Όσον αφορά τα κρασιά, υπάρχουν διαμάντια σε αυτό το νησί και ο στοιχειωδώς οργανωμένος συνεταιρισμός μπορεί και πουλάει κρασιά πολύ ενδιαφέροντα σε φιλικές τιμές.

    Οι άνθρωποι σε πολλές περιπτώσεις είναι στον κόσμο τους(όντως), αλλά όχι με την έννοια του απόμακρου, περισσότερο με την εννοια ότι ζούμε πλέον ΠΟΛΥ διαφορετικές ζωές και το ξέρουν καλά και εκείνοι. Τα χωριά σε πολλές περιπτώσεις(ανατολικό μέρος του Ρωμανού πχ) έχουν εμφάνιση και ρυθμούς ασπρόμαυρης ταινίας, αν δεν πετύχαινα μέσα στα κάδρα καλώδια και κανά golf, πραγματικά θα μπορούσα να έχω φωτό ασπρόμαυρες μεγάλη απάτη για το πότε τις τράβηξα .

    Έμεινα στο Πλατύ, σε έναν κήπο κλάσης ...όασης , από τον οποίο σε 60 βήματα βρισκόσουν στην θάλασσα, χωρίς να μεσολαβεί δρόμος . Μαγεία, δίχωρο, πεντακάθαρο και με δικό του πάρκινγκ. Ο ιδιοκτήτης λέγεται Χρήστος Γκουτζελάς και το συγκρότημα Αλκυόνες. Μεγάλης αξίας μέρος, όπως επίσης και τα διπλανά ενοικιαζόμενα, πέτρινα VICTORIA, με μόνο μειονέκτημα την έλλειψη του...δάσους.

    Η ακτογραμμή της Λήμνου και τα άπειρα "σηκώματα" που έβλεπα με polarised γυαλιά έκαναν την απουσία βάρκας ακόμη πιο μεγάλη. Μακάριοι οι έχοντες την δυνατότητα να επισκεφθούν την Λήμνο εποχούμενοι rib...ξέχασα να πω ότι ο Αίολος με έσκισε, είχε μπουνάτσα όλες τις μέρες και γω πλάναρα με τα κάρμπον πεδιλάκια μου μονάχα.....


  4. #4
    Gold member Το avatar του χρήστη Iosif
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    Sea Quest 6.60
    Μηχανή:
    Yamaha
    Parking
    Λαύριο
    Μηνύματα
    1.051
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: λήμνος ...φωτορεπορτάζ

    ε αφού είναι κάρμπον, έχουν χαμηλή ολίσθηση και καλές μεσαίες ΠΑΛ (πεδιλίες ανά λεπτό) :D

    ωραίες φώτο!


  5. #5
    Junior Member Το avatar του χρήστη Lakis
    Εγγραφή
    27-12-2008
    Μηνύματα
    423
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: λήμνος ...φωτορεπορτάζ

    Super photos & παρουσίαση!!!


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  6. #6
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Σκάφος:
    AIRHULL 25C
    Μηχανή:
    200 OPTI
    Μηνύματα
    813
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: λήμνος ...φωτορεπορτάζ

    ετσι ακριβώς ,το νησί είναι καταπληκτικό.Δεν βλέπω φωτο απο το ΝΑ κομμάτι που έχει φοβερές παραλίες, αλλά πρέπει να κάνεις κάμποσα χλμ σε καλό όμως χώμα. Παρθενόμιτος και Χαβούλη απο τις καλύτερες.
    Εκανα για 15 χρόνια διακοπές χωρίς φουσκωτό.Τα καλύτερα μεσημέρια μου τα έχω περάσει στο καφενείο του Γρηγόρη κάτω απο τον πλάτανο στην πλατεία του χωριού Πορτιανού , με αστακούς, σαργούς (το κιλο 35 ψημένα) και ούζα.

    ΠΕΝΤΕ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΜΟΥ,ΤΡΕΧΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΦΤΑΣΕΤΕ
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    SEAHAWKS RIB CLUB ATHENS

  7. #7
    Gold member Το avatar του χρήστη doukas
    Εγγραφή
    16-05-2009
    Σκάφος:
    EVRIPUS 680 CABIN
    Μηχανή:
    VERADO 300
    Parking
    ΗΡΑΚΛΕΙΤΣΑ ΚΑΒΑΛΑΣ
    Μηνύματα
    2.753
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: λήμνος ...φωτορεπορτάζ

    συγχαρητηρια.πολυ καλεσ φωτογραφιεσ.αν θελεισ μασ ενημερωνεισ για αλλα λιμανακια που μπορουμε να δεσουμε εκτοσ απο την μυρινα ,και αν εχουν νερο για να γεμισουμε το τεποζιτο μασ.ξεκιναω σαββατο απο καβαλα και λεω να κανω τρεισ διανυκτερευσεισ.

    Δουλεια που τελειωνει με φραγκα,στεναχωρια δεν θελει .:thumbs:
    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.


    To view links or images in signatures your post count must be 1 or greater. You currently have 0 posts.

  8. #8
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: λήμνος ...φωτορεπορτάζ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΔΑΡΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ετσι ακριβώς ,το νησί είναι καταπληκτικό.Δεν βλέπω φωτο απο το ΝΑ κομμάτι που έχει φοβερές παραλίες, αλλά πρέπει να κάνεις κάμποσα χλμ σε καλό όμως χώμα. Παρθενόμιτος και Χαβούλη απο τις καλύτερες.
    Εκανα για 15 χρόνια διακοπές χωρίς φουσκωτό.Τα καλύτερα μεσημέρια μου τα έχω περάσει στο καφενείο του Γρηγόρη κάτω απο τον πλάτανο στην πλατεία του χωριού Πορτιανού , με αστακούς, σαργούς (το κιλο 35 ψημένα) και ούζα.
    Στο porto juno=πορτιανού είδα μερικές ωραίες εικόνες(από εκεί είναι οι μπάλες με τα άχυρα, αλλά ελάχιστους ανθρώπους), αλλά κάποιος συνονοματος του μαγαζάτορα:D παρέλειψε να μου δώσει πληροφορία όταν την ζήτησα!!! Θα επανέλθω πολύ σύντομα στο νησί για να κάνω το ΝΑ κομμάτι, γρηγόρη, καθώς με έπιασε σοβαρή κατάθλιψη λόγω έλλειψης βάρκας, όταν τις 3 τελευταίες μέρες άρχισα να κατεβαίνω νότια από Λύχνα και Μούδρο. Βλέπεις, έτρεχα να προλάβω τα βορεινά κομμάτια ΜΠΑΣ και έρθει ο βοριάς...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο doukas Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγχαρητηρια.πολυ καλεσ φωτογραφιεσ.αν θελεισ μασ ενημερωνεισ για αλλα λιμανακια που μπορουμε να δεσουμε εκτοσ απο την μυρινα ,και αν εχουν νερο για να γεμισουμε το τεποζιτο μασ.ξεκιναω σαββατο απο καβαλα και λεω να κανω τρεισ διανυκτερευσεισ.
    Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, ούτε ξέρω και πόσο νερό θέλεις: .
    Θεωρώ ότι στη Νέα Κούταλη και στον Μούδρο θα μπορείς να κάνεις αυτές τις δουλειές.


  9. #9
    Iδρυτικο Μελος Το avatar του χρήστη keyzer
    Εγγραφή
    24-12-2008
    Μηνύματα
    3.195
    Thanks
    0
    Thanked 1 Time in 1 Post

    Προεπιλογή Απάντηση: λήμνος ...φωτορεπορτάζ

    Α, και κάτι άλλο:D
    Σαργούς δεν τρώω έξω-τρώμε ένδον: .


  10. #10
    Junior Member Το avatar του χρήστη KREV GARY
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Σκάφος:
    OLYMPIC660ST
    Μηχανή:
    MERCRUISER εσω-εξω
    Parking
    Λαύριο
    Μηνύματα
    114
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Προεπιλογή Απάντηση: λήμνος ...φωτορεπορτάζ

    πανέμορφες φωτό

    υπέροχη περιγραφή :thumbs:

    να περνάτε καλά , πάντα.



+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία